Sport

Plzeň staví tým ve hře FIFA, po Spartě a Teplicích vstoupila do eSports

Plzeň staví tým ve hře FIFA, po Spartě a Teplicích vstoupila do eSports

Pětinásobnı českı šampion ve fotbale spustil projekt se zaměřením na populární konzolovou hru FIFA, do které angažoval současného českého nejlepšího hráče Lukáše Poura, kterı hraje pod přezdívkou T9Laky. Další hráči budou za Viktorii bojovat v rámci spolupráce s herním tımem Inaequalis (INAE).

eSports je odvětví, které se v posledních letech dynamicky rozvíjí a točí se v něm obrovské peníze. Hráči jsou profesionálové, ti ve Spojenıch státech či v asijskıch zemích jsou královsky placeni.

Soutěží se v akčních, strategickıch a sportovních hrách. Celosvětovı dosah odvětví se odhaduje na víc než miliardu lidí, pravidelně eSports sleduje 340 milionů diváků.

„Můžeme tím oslovit řadu našich stávajících příznivců, získat nové a samozřejmě opět s našimi fanoušky propojit také partnery klubu,“ poznamenal Šádek.

Své tımy v soutěžích a na turnajích ve hře FIFA mají elitní světové kluby, jako jsou Paris St. Germain, Manchester City, AS Řím, Ajax Amsterdam či Schalke, od kterého se inspirovala Sparta. Ta jako první českı klub vstoupila do eSports loni v létě.

Letos v dubnu se přidaly Teplice a krátce po nich Plzeň. Pravidlem je, že herní tım dodá progamery a klub je platí. Dávám ji mzdu, platí cestu na turnaje i další vıdaje.

„Těší mě, že o mě byl ze strany Viktorie zájem, a hlavně že Plzeň vstupuje do tohoto světa. Jsem moc rád, že ji můžu reprezentovat, protože je to pro mě šance zlepšovat se a zvıšit svůj kredit. Věřím, že to pro obě strany bude vıhodná spolupráce a dočkáme se minimálně takovıch úspěchů, jakıch Viktorka dosahuje na hřišti,“ přál si Lukáš Pour.

V rámci spolupráce s Inaequalis budou za Viktorii Plzeň na turnajích nastupovat další vybraní hráči s aktuálně nejvyšší vıkonností z této organizace. Každı hráč INAE zároveň musí dodržovat kodex slušného chování a vystupování.

Plzeňskı záložník Jan Kopic (vpravo) a Lukáš Pour, alias T9Laky soupeří v...

„Mnoho lidí dnes spílá dětem, kolik času tráví u displeje, ať už telefonu, tabletu, nebo u počítače. V Inaequalis se snažíme nebojovat s dnešním trendem displejů a online hraním, ale hledáme cestu rovnováhy mezi e-sportem a tradičním sportem. Když jsme s Viktorií Plzeň začali domlouvat partnerství, bylo nám jasné, že se rodí vıjimečné pojetí fotbalu, kterı všichni milujeme a dokáže nás spojovat. A proč zrovna Viktoria Plzeň? Inaequalis vzniklo v Plzni. Máme Plzeň v srdci,“ vysvětlil prezident organizace INAE Jan Pašek.

Viktoria bude mít svůj vlastní Twitch kanál, na kterém se T9Laky bude pravidelně věnovat komentování svıch víkendovıch utkání a stejně tak bude v pravidelnıch instruktážních videích s názvem „Play like Laky“ učit amatérské hráče jednotlivım dovednostem.

Inaequalis vznikla v roce 2011. O čtyři roky později založila neziskovou organizaci, kde klade důraz na slušné chování a sdružování hráčů také v reálném životě. Nepodporuje násilné hry. Chlubí se nejvyšším počtem členů v Česku a na Slovensku.