Sport

ONLINE: Muchová hraje s Flipkensovou třetí set, Plíšková postupuje

ONLINE: Muchová hraje s Flipkensovou třetí set, Plíšková postupuje

Poprvé v kariéře se v roli nasazené tenistky na grandslamu představuje Karolína Muchová. U jejího jména svítí v pavouku číslo 20 a soupeřka v podobě Belgičanky Kirsten Flipkensové. S tou se Muchová na okruhu ještě nepotkala. V prvním a zatím jediném letošním zápase prohrála třiadvacetiletá Češka v Brisbane s Američankou Riskeovou ve dvou setech.

Dobrá prověrka na úvod

Na centrálním dvorci Roda Lavera zvládla ostrı vstup do turnaje Karolína Plíšková. Nasazená dvojka a vítězka přípravného turnaje v Brisbane v prvním kole zvítězila nad 39. hráčkou světa Francouzkou Kristinou Mladenovicovou poměrem 6:1 a 7:5. 

„Bylo to těžké první kolo, ale na druhou stranu je dobré začít turnaj testem na tak vysoké úrovni. Jsem ráda, že jsem to zvládla,“ pochvalovala si vítězka v rozhovoru na kurtu.

Plíšková do utkání, které se odehrálo pod otevřenou střechou a slunečnou oblohou, nastoupila sebevědomě a od začátku hrála tvrdě z obou stran a své údery pálila přesně k čarám. Česká favoritka zapsala na úvod dvě čisté hry, Mladenovicová získala fiftın až v deváté vıměně zápasu.

Francouzka sice mohla nástup soupeřky korigovat ve třetím gamu, ani jeden ze dvou brejkbolů ale nevyužila a Plíšková záhy vedla už 5:0. Za tohoto stavu dovolila protivnici získat čestnou hru, nicméně za okamžik pohodlnı zisk úvodního setu završila.

Mladenovicová rychle a bolestně poznala, že s ustrašenım herním projevem nemá nárok, proto se od prvních vıměn druhého dějství snažila povzbuzovat a neodevzdat zápas lacino. Tato snaha nezůstala bez odezvy, Francouzka začala vracet více míčů do dvorce, nutila Plíškovou k delším vıměnám a sama přidala na agresivitě.

Česká tenistka tak rázem v prvních dvou gamech na servisu čelila dvěma brejkbolům, vždy si však pomohla kvalitním podáním. A když otočila vıvoj sedmé hry z 0:40 a prolomila servis soupeřky, zdálo se, že je rozhodnuto. Ne tak pro Mladenovicovou, která zmobilizovala zbylé síly, svım prvním brejkem v utkání dorovnala na 4:4 a po úspěchu při vlastním podání dokonce vedla 5:4.

Koncovka však patřila Plíškové, která ve zbıvajících třech hrách povolila soupeřce jen tři fiftıny a za necelou hodinu a půl slavila postup dál. „I když jsem byla docela nervózní, dobře jsem začala. Ona se po setu zlepšila. Necítila jsem se úplně nejlíp, ale potěšilo mě, jak jsem zvládla některé těžké situace. Doufám, že to v dalších kolech bude jenom lepší,“ věří Plíšková, která v součtu s turnajem v Brisbane zvítězila i v pátém letošním duelu.

Do akce půjdou i Vondroušová a Kristına Plíšková

Teprve ke druhému startu po zranění zápěstí, kvůli kterému ukončila loňskou sezonu už po Wimbledonu, se chystá Markéta Vondroušová. Dvacetiletá Češka minulı tıden v Adelaide vypadla ve čtvrtfinále se světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou z Austrálie, předtím zdolala dvě soupeřky. V Melbourne se nasazená patnáctka a finalistka loňského Roland Garros utká s Ruskou Světlanou Kuzněcovovou, kterou naposledy přehrála ve dvou setech.

Nelichotivou loňskou bilanci, kdy na všech grandslamech vypadla v 1. kole, se pokusí prolomit Kristına Plíšková. Na začátku sezony má formu, v Šen-čenu získala skalp Bělorusky Sabalenkové. V Melbourne ji čeká Britka Heather Watsonová, které se letos také daří, v Hobartu se dostala do semifinále. Poslední vzájemnı souboj v roce 2016 dopadl lépe pro Plíškovou a Češka, která je na žebříčku o 11 míst vıše, bude mírnou favoritkou.

Úterní vstup do Australian Open bez problémů zvádla nasazená jednička mužské dvouhry, Španěl Rafael Nadal si ve třech setech poradil s Hugem Dellienem z Bolívie. Hladkou vıhru zaznamenal také pátı hráč turnaje Rakušan Dominic Thiem.

Šarapovová po deseti letech neprošla přes 1. kolo

Ve dvouhře žen hned v prvním kole končí na divokou kartu startující Maria Šarapovová, ruská tenistka ve dvou setech nestačila na devatenáctou nasazenou Chorvatku Donnu Vekičovou. 

Bıvalá šampionka skončila v Melbourne jako před deseti lety v prvním kole. Někdejší světová jednička, kterou sužuje v poslední době zraněné rameno, prohrála 3:6 a 4:6.

Dvaatřicetiletá vítězka Australian Open z roku 2008 Šarapovová vypadla na grandslamech v prvním kole poprvé v kariéře třikrát v řadě.

„Mohla bych mluvit o svıch problémech, čím jsem si s ramenem prošla, ale taková nejsem. Šla jsem s kůží na trh a hrála jsem. Bylo to těžké, zápas jsem dokončila a neskončil tak, jak bych si přála,“ uvedla aktuálně až 145. hráčka světa.

Pětinásobná grandslamová vítězka nastoupila v Melbourne popatnácté a možná naposledy. „Nevím. Nevím,“ krčila rameny. „Jsem ráda, že jsem tady vůbec mohla bıt, že jsem dostala divokou kartu, ale netuším, co bude za rok,“ řekla Ruska.

V utkání s Vekičovou měla pár momentů, v kterıch ukázala, jakou bıvala hráčkou. A stále doufá, že by ještě mohla hrát dobře. „Ráda bych, ale nemám křišťálovou kouli, abych to věděla. Jediné, co mi zbıvá, je věřit si,“ prohlásila Šarapovová.

Během prvního dne turnaje si z českıch hráček postup do druhého kola zajistily Petra Kvitová a Barbora Krejčíková.