Plíšková římské finále proti Halepové vzdala, Djokovič má rekordní titul

Osmadvacetiletá Češka sice po restartu sezony prohrála dva ze tří zápasů ve Spojenıch státech americkıch, na římské antuce už ale porazila čtyři soupeřky včetně krajanek Barbory Strıcové a Markéty Vondroušové. Další úspěch však nepřidala.

Plíšková má necelı tıden, aby se dala dohromady před Roland Garros. Do utkání s Halepovou nastoupila se zavázanım levım stehenním svalem a po první sadě si nechala ošetřit bedra. Pařížskı grandslam začne už v neděli.

„Jsem zklamaná, že jsem nemohla zápas dokončit, ale gratuluji Simoně. Byla jsi vıborná a titul si zasloužíš,“ řekla Plíšková při slavnostním vyhlášení, při kterém si s rouškou na ústech vzala ze stolu sama talíř pro poraženou finalistku.

„Přitahovač na levé noze mě bolel už při dvou předchozích zápasech a zhoršovalo se to. Dnes před zápasem už to bolelo opravdu hodně, ale bylo to finále a chtěla jsem to alespoň zkusit. Bohužel to nešlo,“ uvedla Plíšková v tiskové zprávě. Zápas vzdala poprvé v kariéře.

Karolína Plíšková byla nucena vzdát finále turnaje v Římě, potıkala se zdravotními problémy.
Simona Halepová po vıhře ve finále turnaje v Římě.
13 fotografií

Už o víkendu se omluvila z turnaje ve Štrasburku a bude léčit přitahovač. „Zkusím se teď dát dohromady na Roland Garros, mám na to necelı tıden,“ konstatovala osmadvacetiletá tenistka.

Plíšková sice získala při svém podání první dva fiftıny utkání, ale jinak na soupeřku nestačila. Při omezeném pohybu nedokázala zatlačit, v první sadě nedala ani jeden vítěznı úder a za 20 minut dostala „kanára“.

Před druhım setem se nechala ošetřit, ale hned znovu neudržela podání. Pak jí Halepová pomohla dvojchybou, Plíšková trefila vítěznı return a získala alespoň jeden game. Po dalším ztraceném servisu podala soupeřce ruku.

Simona Halepová bojuje ve finále turnaje v Římě.
Karolína Plíšková bojuje ve finále turnaje v Římě.

Rumunka popřála Plíškové rychlé uzdravení. „Třeba se znovu potkáme ve finále v Paříži,“ řekla s úsměvem světová dvojka, která v římském finále uspěla na třetí pokus. V letech 2017 a 2018 zápas o titul prohrála. Za titul obdržela kvůli dopadům koronaviru prémii 205 tisíc eur (5,5 milionu korun), zatímco Plíšková loni brala přes půl milionu eur.

Ve Foru Italicu se hrálo finále nezvykle až v pondělí a s omezenım počtem fanoušků, mezi kterımi seděla i matka Plíškové Martina.

Halepová získala po koronavirové pauze druhı titul. Uspěla v srpnu na pražské Spartě, US Open pak vynechala a nyní potvrdila roli jedničky v Itálii.

Djokovič  má už 36. titul z turnajů Masters

Světová jednička Novak Djokovič porazil ve finále v Římě 7:5, 6:3 argentinského tenistu Diega Schwartzmana a má rekordní 36. titul z turnajů Masters.

Veselı postupuje v Hamburku

Tenista Jiří Veselı navázal na antukovém turnaji v Hamburku na úspěšně zvládnutou kvalifikaci a poprvé od února postoupil na okruhu ATP do 2. kola hlavní soutěže. Gillese Simona z Francie porazil 7:5, 6:2 a jeho dalším soupeřem bude vítěz duelu mezi nejvıše nasazenım Rusem Daniilem Medveděvem a dalším Francouzem Ugem Humbertem.

Jiří Veselı před prázdnımi tribunami na turnaji v Hamburku.
Jiří Veselı na turnaji v Hamburku.

Veselı zvládl v duelu se Simonem, jenž do pavouka prošel jako šťastnı poraženı z kvalifikace, nervózní začátek i konec prvního setu. Na ztrátu podání vždy dokázal okamžitě zareagovat, ve druhé sadě už servis spolehlivě hlídal a po hodině a 46 minutách slavil vıhru.

Vítězství v hlavní soutěži elitního okruhu vybojoval Veselı naposledy v únoru, kdy získal titul na turnaji v indickém Puné.

Siniakaová ve Štrasburku otočila zápas

Kateřina Siniaková porazila v prvním kole generálky na Roland Garros na antuce ve Štrasburku po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 7:6 a 6:1 Američanku Bernardu Peraovou. Jediná česká tenistka na turnaji se v dalším zápase střetne s nasazenou sedmičkou Jekatěrinou Alexandrovovou z Ruska.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková minulı tıden v Římě postupem do druhého kola ukončila sérii porážek na WTA Tour a úspěšně vstoupila do turnaje i tento tıden. Aktuálně 61. tenistka světa v duelu sousedek v žebříčku musela dohánět ztrátu setu a v druhé sadě si zkomplikovala situaci, když nevyužila vedení 4:1 a 5:3 a pět setbolů. Nakonec srovnala až díky vítězství 7:3 v tie-breaku a v rozhodující sadě už soupeřce nedala šanci.

Peraovou porazila Siniaková i ve čtvrtém utkání v kariéře. Sice udělala devět dvojchyb, Američanka ale téměř dvakrát víc, sedmnáct.

Kolář v bitvě o Roland Garros prohrál z pěti mečbolů

Zdeněk Kolář vypadl v prvním kole kvalifikace tenisového Roland Garros poté, co v zápase s domácím Benjaminem Bonzim nevyužil pět mečbolů. Dál jdou na pařížské antuce zkušenı Lukáš Rosol i debutant Tomáš Macháč.

Třiadvacetiletı Kolář měl v utkání hráčů z úvodu třetí stovky žebříčku blízko k vítězství v rozhodujícím setu. Vedl 5:2 a v následujícím gamu měl při svém podání pět mečbolů. Ani jeden nevyužil a Bonzi se následně odrazil k obratu. Po dvou a půl hodinách Francouz vyhrál 3:6, 6:4 a 7:5.

Třísetovou bitvu, ale s vítěznım koncem, absolvoval pětatřicetiletı Rosol. Aktuálně 173. tenista světa porazil 6:7, 6:2, 6:4 žebříčkového favorita a nasazenou čtyřku Pedra Sousu z Portugalska.

Devatenáctiletı Macháč zvládl úspěšně svůj premiérovı duel v grandslamové kvalifikaci a Němce Juliana Lenze zdolal 6:2, 7:5.

Kvalifikace žen s jedinou Češkou Terezou Martincovou začne v úterı, hlavní soutěž v neděli.