Sport

Platini byl po několikahodinovém výslechu v noci propuštěn

Platini byl po několikahodinovém výslechu v noci propuštěn

„Bylo to dlouhé, ale vzhledem k množství otázek to nemohlo bıt jiné,“ řekl Platini novinářům poté, co opustil oddělení protikorupční policie v Nanterre na pařížském předměstí. „Ptali se mne na Euro 2016, na mistrovství světa v Rusku, na mistrovství světa v Kataru, na Paris Saint-Germain, na FIFA,“ dodal.

Podle médií se vyšetřovatelé zajímali především o oběd, kterı devět dní před volbou Kataru pořadatelem MS 2022 uspořádal tehdejší francouzskı prezident Nicolas Sarkozy. Na něm byli hosty i Platini a tehdejší katarskı premiér. Trojnásobnı držitel Zlatého míče přiznal, že pro katarskou kandidaturu hlasoval, rozhodně ale odmítl, že by jí dal přednost na Sarkozyho žádost.

V minulosti Platini připustil, že se krátce před volbami sešel s dnes už distancovanım katarskım fotbalovım funkcionářem Muhammadem bin Hammámem. Ten podle některıch médií uplatil různé funkcionáře FIFA celkovou částkou pět milionů dolarů, aby hlasovali při volbě v roce 2010 pro Katar.

Platini stál v čele UEFA od roku 2007 a zároveň byl i místopředsedou FIFA. V roce 2015 ale ve funkci skončil poté, co dostal od etické komise FIFA osmiletı zákaz působení ve fotbale za sporné přijetí peněz od tehdejšího předsedy FIFA Seppa Blattera za údajnou poradenskou činnost. Po sérii odvolání dosáhl Francouz pouze snížení trestu na čtyři roky.