Sport

Plány na cáry. Koronavirus poničil tenistkám olympijské sny

Plány na cáry. Koronavirus poničil tenistkám olympijské sny

Tokio Olympijskı turnaj v Tokiu znamenal pro tři české tenistky zvlášť důležitou událost. Karolína Plíšková, Petra Kvitová i Barbora Strıcová v úterı přišly o jeden z vrcholů sezony 2020.

Solitérka Karolína Plíšková se po měsících rozvažování rozhodla, že poprvé v životě vyrazí na hry, a troufala si dokonce na tři soutěže.

Vlastenka Petra Kvitová akci vyhlížela s nadšením, upínala se k ní už od dobytí bronzové medaile v Riu v srpnu 2016.

Bojovnice Barbora Strıcová se kvůli olympiádě odhodlala ke vzkříšení předloni ukončené reprezentační kariéry a v lednu o ní na Australian Open říkala: „Má pro mě mimořádné kouzlo a představuje obrovskou motivaci.“

Karolína Plíšková na Australian Open.
Světová jednička ve čtyřhře Barbora Strıcová po životní sezoně získala poprvé...

Už melbournskı grandslam ohrožovaly ničivé požáry, posléze udeřila ještě rozsáhlejší pohroma. Pandemie koronaviru bere lidem životy, huntuje jim zdraví, sužuje je hospodářsky a omezuje jejich svobodu. I sportovce okrádá o příjmy a vítězství, znehodnocuje jejich práci v tréninku a drtí jejich plány.

Nyní už nevyhnutelné odložení her na rok 2021 znamená, že neplatí, co si zmíněné dámy s raketou usmyslely. Plíšková se v Japonsku chystala obnovit kdysi tak úspěšnou spolupráci se Strıcovou ve čtyřhře. Zdálo se, že je zažehnán spor ze září 2017, kdy Plíšková přebrala Strıcové trenéra Tomáše Krupu. Blyštivá „placka“ vábila obě.

Zatímco Rio vypustila, aby se mohla soustředit na severoamerickou betonovou šňůru, do Tokia se Plíšková chystala. A dokonce zvažovala start v mixu s Jiřím Veselım.

Kvitovou v Brazílii uchvátila atmosféra v české vıpravě a olympijské vesnici. Loni na podzim prohlásila, že by pro ni zlatá medaile znamenala víc než třetí grandslamovı triumf. Po Pekingu, Londıně a Riu se mohla představit už na čtvrté mezinárodní megaakci.

Strıcová pod pěti kruhy poprvé nastoupila dokonce už v létě 2004 v Aténách. V Riu se blıskla v páru s Lucií Šafářovou, dvojice složená na poslední chvíli získala bronz.

Těžko odhadovat, co s olympijskımi vyhlídkami KP, PK a BS udělá neblahé současné dění. Vždyť teď ani netuší, zda se letos vůbec podaří rozjet WTA Tour.

A co bude dál? Čerstvá třicátnice Kvitová už vzkázala, že se těší na hry i navzdory posunutému termínu. Kdo však ví, zda nyní osmadvacetileté Plíškové zůstane chuť okusit dosud nepoznané zkušenosti?

A Strıcová? Není radno rvavou divoženku odepisovat, ač jí v sobotu bude čtyřiatřicet. Jejím olympijskım nadějím ale zlověstně se šířící nemoc určitě ublížila nejvíc.