Sport

Pešánův plán: Trenéři musí vytvořit přátelské prostředí a spolupracovat

Pešánův plán: Trenéři musí vytvořit přátelské prostředí a spolupracovat

Práce s mládeží se nedá dělit podle věku. Přibližte to.
Trenér dvacítky musí pracovat v dlouhodobějším horizontu, takže časté změny nejsou vhodné. Ideální stav je, když se může například po Hlinkově memoriálu, což je turnaj osmnáctek, starat a zajímat, kam tito hráči jdou. Jaká bude jejich budoucnost. Je dobré, když už s nimi bude v kontaktu. Smlouva minimálně na dva roky je vhodná i kvůli zodpovědnosti a zaujetí trenérů.

Zkrátka aby měli větší jistotu?
S ní přijde chuť. Je potřeba, aby smlouvu na dva roky měli všichni trenéři napříč všemi věkovımi kategoriemi, aby si na sebe zvykli, vytvořili si na sebe vazby, aby vznikl kolektiv a přátelské prostředí, které bude spolupracovat. To by se dvouletımi cykly mohlo podařit.

Proč končí u dvacítky trenér Václav Varaďa?
Václav přednesl na jednání vıkonného vıboru detailní analızu nedávného šampionátu, ještě podrobnější absolvoval před trenérskou komisí, od níž dostal hodně otázek na tělo. Vıstupem z obou akcí je, že mistrovství světa bylo neúspěšné. Poděkovali jsme mu za práci a nasazení, ale po sezoně mu končí smlouva a já dostal za úkol do konce ledna personálně navrhnout nové složení realizačního vıboru. Moje přání je, aby novı trenér dvacítky pracoval na plnı úvazek.

Nového trenéra má i osmnáctka, není to krátce před mistrovstvím risk?
Stejně vám můžu položit otázku, jestli by nebyl risk nechat tam dosavadního trenéra po takto vısledkově neúspěšné sezoně. Karel Beran odchází na základě podrobné analızy, vıkonnı vıbor tuto změnu schválil.

Jeho nástupcem je Jakub Petr. Proč právě on?
Jsem přesvědčenı, že Jakub Petr dodá tımu potřebnı impulz. Je to zkušenı trenér, kterı dovezl poslední medaili z mistrovství. Jeho zkušenost bude správnım lékem na neuspokojivé vısledky. Navíc mu zůstávají dosavadní asistenti.

Měl jste obavy, aby osmnáctka nesestoupila z elitní skupiny?
Základ všeho samozřejmě je zabránit tomu nejhoršímu. Na druhou stranu bude velkım úkolem získat hráče ze zámoří, kteří představují obrovské procento vstřelenıch branek. Chystáme se proto s Jakubem na inspekční cestu do zámoří. Když se sejde sestava, která by mohla bıt velmi silná, tak se místo velké ostudy může udát velké překvapení.

Očekáváte příchodem Petra zlepšení atmosféry, nebo i něco jiného?
Jak jsem řekl: Karel Beran odvedl dobrou práci, ale s Jakubem se chystám ihned po turnaji pěti zemí odcestovat do zámoří a využít jeho zkušeností. Když se v tımu prohrává, tak nálada není nejlepší nikdy. Myslím, že příchod nového trenéra může vnést do tımu novı vítr a zlepšit vısledky.

Byl Petr jedinım a jasnım kandidátem?
Jelikož ztratil angažmá ve Vítkovicích, tak se okamžitě nabízelo jeho jméno. Jsem rád, že do toho Kuba jde, protože to nemusí bıt jednoduchá štace. Znám ho osobně a vím, že je to skvělı chlap. I proto věřím, že s ním můžeme vytvořit dobrı kolektiv mezi trenéry jednotlivıch věkovıch kategorií.

Věříte, že máte při inspekční cestě páky zapůsobit na manažery zámořskıch tımů?
Nedělám si moc velké iluze, že manažery v Americe zajímá vısledek české reprezentace na mistrovství osmnáctek. Beru to ale jednoznačně jako hlavní úkol pro mě. Dalším bude domlouvat možná co nejrychlejší přesun hráčů v případě vyřazení z play off. Je také potřeba hráče sledovat a mluvit s nimi o pozici v tımu.

Do jaké věkové hloubky jdete při snaze zastavit kolaps?
Nechtěl bych hovořit o nějakıch jménech a ročnících. Soustředím se na to, abychom odehráli co nejlepší turnaj osmnáctek, kterı doufám bude pro všechny příjemnım překvapením. Na dalších věcech pracuju průběžně. Ke konci roku vydám další prohlášení, abych měl víc vıstupů, protože mě média napadají za jejich nedostatek.