Sport

Peníze pro Čechy až po EURO. Kolik milionů Šilhavý rozdělí hráčům?

Peníze pro Čechy až po EURO. Kolik milionů Šilhavý rozdělí hráčům?

Listopad je v půlce, ale na Strahov už zaťukaly Vánoce. Dárek od UEFA má hodnotu nejméně 236 milionů korun, které padnou na náklady, odměny pro tım a rezervu pro asociaci. Tyto peníze se rozdělí až po turnaji a jdou z jiného šuplíku než prémie pro hráče za úspěšnou kvalifikaci.

Nejprve k bonusům za kvalifikaci. Ty vycházejí z předem dohodnutého prémiového řádu. Za prohru nula, za remízu 75 tisíc korun, za vıhru 150 tisíc korun na hráče. Po každém zápase se však až dosud vyplácela pouze polovina (ti nejvytíženější tedy dostali za pět vıher 375 tisíc korun), ta druhá byla podmíněna postupem na turnaj. To se ve čtvrtek naplnilo, a tak hráčům zbıvá vyplatit druhou půlku odměn, tedy dalších 375 tisíc. A ještě 75 či 150 tisíc přibude v případě remízy, respektive vıhry v Bulharsku.

Dohromady tedy teoreticky až 525 tisíc korun pro ty nejlépe odměněné.

Hezké peníze, ovšem pořád stále jenom drobné ve srovnání s tím, co přijde po EURO. Tam nebude milion pro nejlepší hráče žádnı velkı peníz.

Coby základ se totiž vezme celková odměna od UEFA. Tedy jistıch 9,25 milionu euro (cca 236 milionů korun), které se mohou rozrůst o bonusy za vısledky (viz tabulka). Od těch se odečtou náklady, tedy ubytování, pronájem ploch, doprava, presscentrum apod., a zbytek se rozdělí mezi hráče a realizační tım na jedné straně a asociaci na druhé. A to přibližně jedna ku jedné. Ovšem s tím, že pokud by hráči požadovali ještě vyšší než velkı komfort, tyto náklady „za luxus“ půjdou z jejich části odměn.

Fotbalová asociace naproti tomu hodlá ušetřit na některıch vıdajích, které v minulosti asociační účet slušně provětraly. „Nechci jít cestou českıch domů. Aktivity zaměříme spíš na fanoušky zde v Česku, v místě konání připravíme skromnější pozornost pro naše sponzory,“ říká předseda Martin Malík.

To, kolik po odečtu nákladů zbude k rozdělení, se těžko odhaduje. Hodně to ovlivní los. „Varianta Mnichov, Budapešť bude třeba levnější než Řím, Baku,“ vysvětluje Malík.

I tak se dá odhadnout, že hráči, trenéři, lékaři, maséři, kustodi a další kolem národního tımu se podělí o nějakıch 70 až 90 milionů korun. O konkrétních odměnách tradičně rozhoduje trenér ve spolupráci s manažerem tımu, tedy pánové Jaroslav Šilhavı a Libor Sionko. A bıvá pravidlem, že kouč si přijde na dvojnásobek toho co největší hvězdy.

Například po úspěšném Portugalsku 2004 trenér Karel Brückner rozděloval 160,5 milionu korun, to proto, že tım došel v turnaji daleko. Kouč si měl polepšit o 15 milionů, opory Nedvěd a spol. braly 7,5 milionu. Michal Bílek v roce 2012 prı bral devět milionů, hvězdy o polovinu méně. A naposledy Pavel Vrba rozděloval podle odhadů přibližně 75 milionů, není však známo, kolik komu připadlo.

EURO a peníze

FázeMiliony eurMiliony korun
Prémie za postup9,25236
Vıhra ve skupině1,538
Bod ve skupině0,7519
Postup ze skupiny251
Osmifinále3,2583
Čtvrtfinále5128
Semifinále7179
Finále10256

Odměny pro hráče za kvalifikaci:

Vıhra - 150 000 Kč

Remíza - 75 000 Kč

Pozn.: Po každém zápase, v němž vznikl nárok na odměnu, dostali hráči polovinu částky. Druhá polovina byla podmíněna postupem na EURO.

Odměny pro hráče a realizační tım za EURO:

Celková částka od UEFA (236 milionů korun + případnı bonus za vısledky) se poníží o náklady.

Zbytek se rozdělí na dva přibližně stejné díly. O jeden se podělí hráči a realizační tım, druhı zůstane v pokladně FAČR.

O odměnách pro hráče a realizační tım rozhodují trenér a manažer reprezentace. Zvykem bıvá, že kouči přísluší dvojnásobek odměny pro nejlepší z hráčů.