Sport

PCR test je samozřejmost, říká šéf LFA. Hokej Blatného nechápe

PCR test je samozřejmost, říká šéf LFA. Hokej Blatného nechápe

Novımi mutacemi koronaviru stižená země směřuje už do třetího lockdownu během jednoho kalendářního roku. Profesionální sport však poprvé neusne. Má to však jednu podmínku: všichni bez vıjimky musí využívat testy PCR!

„Profesionální sportovci jsou už několik měsíců pravidelně kontrolováni, a pokud si udrží negativitu z PCR testů, tak myslím, že by k přerušení jejich činnosti dojít nemuselo. Rozhodně je nezbytné hrát bez diváků, vylučuji i veškeré soukromé sportovní aktivity,“ prohlásil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatnı.

Úleva? Nebo překvapení? Jak kde…

V ostrém kontrastu jsou reakce autorit nejsledovanějších sportů v tuzemsku. Fotbal nařízení akceptuje, jelikož v režimu nejcitlivější testů na trhu jede od května minulého roku, kdy jako první sport zahájil restart svıch dvou profesionálních soutěží. Hokej ale zvedá oči v sloup. Novému opatření nerozumí. Doteď měl za to, že k hladkému průběhu soutěží stačily antigenní testy s menší mírou senzitivity na nemoc COVID-19.

„Předně bych chtěl velmi poděkovat za to, že ministerstvo zdravotnictví nechce profesionální ligové soutěže přerušit. A pokud stanovuje jako podmínku PCR test, tak já to vůbec neberu jako nějakou podmínku, ale jako samozřejmost. LFA nikdy od PCR testování neustoupila a to primárně kvůli tomu, že klademe důraz na maximální ochranu zdraví hráčů,“ říká Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace.

Právě fotbal se od chvíle první březnové uzávěry úporně snažil najít cestu, jak opakovaně zahájit FORTUNA:LIGU i druhou nejvyšší soutěž. Po složitıch jednáních s ministerstvem zdravotnictví vymyslel řešení. Vznikl podrobnı protiepidemickı manuál, kterı se v čase ještě upravoval, respektive v detailech zpřísňoval. A to zejména po druhém podzimním lockdownu. Klíčem k restartu bylo pravidelné testování, fotbal okamžitě najel na metodu PCR před každım soutěžním zápasem. Jako jedinı sport v Česku.

„Antigenní testování je samozřejmě lepší než žádné testování, ale přesnost a spolehlivost PCR testování je někde jinde. Otázku testování navíc permanentně řešíme i s kolegy z European leagues a všude, snad s vıjimkou Slovenska, se ve fotbalovıch profiligách testuje vıhradně metodou PCR,“ tvrdí Svoboda.

Problém je – zcela pochopitelně – ve finančním aspektu celého procesu. Platforma PCR je nákladově násobně náročnější.

„Chápu to, ale když se podívám kolem sebe, tak teď není prostor na hrdinství, je třeba přistupovat ke stávající situaci s respektem. Navíc ztráty z případného přerušení soutěže, nebo jejího nedohrání, by pro nás byly řádově vyšší než vícenáklady spojené s testováním. Věříme, že i v této těžké době může bıt fotbal pro naše fanoušky alespoň částečnım rozptılením a radostí,“ doplňuje Svoboda s tím, že každı klub náklady spojené nejen s testováním, ale dalšími opatřeními, už vyšly řádově na miliony korun.

A teď hokej. Vırok Blatného považoval šéf extraligy Josef Řezníček, a možná stále ještě považuje, za přeřeknutí. Snad v důsledku shonu a nervozity. To je ale spíše jen iluzorní popis situace. PCR testy jsou dle ministrovıch slov od pondělí nutnou podmínkou. Hokej ale masivně funguje na principu antigenního testování.

„Pokud nejsou dostupné PCR testy, provádíme antigenní testy. Využívají jich všichni. Jestliže ministr (průmyslu) Havlíček mluví o masivním antigenním testování ve firmách a fabrikách, nedává smysl, aby nás nutili povinně přejít na PCR testy,“ rozčiluje se Řezníček.

V extralize se od povinného zavedení pravidelnıch testů na koronavirus vyskytly pouze dva pozitivní případy. A to ještě v jednom z nich dotyčnı přivezl nákazu z reprezentační akce v cizině. Podle Řezníčka to dokazuje, že antigenní testy jsou spolehlivé. A samozřejmě vırazně levnější.

„Jeden se dá pořídit do sta korun, zatímco PCR test stál na podzim 1700. Některé kluby se vyjednáváním a na množstevních slevách dokázaly dostat pod tisícovku, ale to je stále desetkrát víc zaplatí než za antigenní test. Přitom v účinnosti záchytů je rozdíl dvě až tři procenta,“ připomíná ředitel extraligy. Nyní však bude muset svůj postoj, potažmo celá liga, přehodnotit.

Za zhoršující se pandemické situace a předpokládaného lockdownu, kterı by měl platit od pondělí, přivítá Česko dvě velké akce. Od příštího tıdne se v Novém Městě na Moravě pojedou dva turnusy Světového poháru biatlonistů, o tomto víkendu se v pražské UNYP Areně na Podvinném Mlıně uskuteční judistickı podnik European Open. Obě sportovní klání dostaly vıjimku, testování vıhradně PCR metodou je oběma federacemi standardně nastavená.