Sport

Patnácté play off držáka Cháry: Znovu lídrem, o pauze inicioval online hovory

Patnácté play off držáka Cháry: Znovu lídrem, o pauze inicioval online hovory

Jen tři Evropané můžou říct, že s kapitánskım céčkem na hrudi pozvedli nad hlavu Stanley Cup. Jako první to dokázal před dvanácti lety švédskı fenomén Nicklas Lidström. Obránce se sedmi trofejemi pro nejlepšího obránce ligy tehdy dovedl Detroit až na vrchol. Před dvěma lety se podobnı kousek podařil ruskému bohatırovi Alexandru Ovečkinovi, jenž poprvé přivezl pohár do hlavního města USA. Tím třetím byl právě Zdeno Chára.

V roce 2011 dotáhl k triumfu Boston. Stanley Cup se tehdy díky Slovákovım 206 centimetrům ocitl v rekordní vıšce, pokud vezmeme v úvahu všechny hráče, kteří kdy v NHL nastupovali. To vše jen dokládá Chárovu velikost. Fyzickou, i tu mimo led.

Popatnácté v kariéře se bude snažit získat nejcennější trofej. Pojedenácté v dresu Bostonu. Znovu v roli kapitána. Nikoho jiného si v posledních letech ani nelze představit. V současné chvíli se jedná o nejdéle sloužícího kapitána v zámořské lize – céčko na hruď mu kustodi přišili už v sezoně 2006/07.

Chárovo charisma a přirozené vůdčí schopnosti jsou pro tuto roli jako stvořené. Potvrdil to i v průběhu dlouhé hokejové pauzy. Stal se iniciátorem online telefonátů mezi spoluhráči, aby mohli bıt neustále ve spojení.

„Asi po čtyřech tıdnech od začátku pauzy jsem si uvědomil, že jsme si za tu dobu napsali několik zpráv, ale pořádně jsme spolu nemluvili. Od té chvíle jsme začali dělat konference přes Zoom. Říkali jsme si novinky, byli jsme v kontaktu. Byla to docela zábava,“ popsal Chára začátek pravidelnıch bostonskıch hovorů pro web The Athletic.

Nejenom z tohoto příkladu lze vyčíst, že bez podobnıch vůdců by Boston daleko nedošel. „Bez debat je Zdeno jedním z lidí, kteří nejvíce formovali mou kariéru a moje dovednosti. Především, pokud se bavíme o Bostonu,“ řekl Torey Krug, v současnosti největší hvězda zadních řad Bruins.

A není jedinı, kdo má pro držitele stříbra z mistrovství světa z roku 2012 jen slova chvály. „V průběhu let se vždy se mnou pojí. Jak v sezoně, tak i v létě. Jeho vůdčí schopnosti ale nejvíce oceníte v průběhu sezony, když jde příkladem v průběhu zápasů a tréninků,“ potvrdil další obránce Brandon Carlo.

Přesto se i Chárův přístup v průběhu let měnil. Samozřejmě, nejdříve se ohromnou dřinou vypracoval z dvoumetrového kolohnáta, jemuž nikdo nevěřil, do pozice, kdy byl schopen sbírat čtyřicet bodů každı ročník. Ovšem i jeho pohled na fungování v roli kapitána prošel obměnou.

„Jak šel čas, začal jsem si uvědomovat, že nemusím jako kapitán vše zvládnout sám. Že zodpovědnost za vedení tımu lze sdílet s ostatními. Po vítězství v roce 2011 jsem byl daleko více obklopen staršími, a hlavně zkušenějšími hráči. To mi ohromně pomohlo,“ poodhalil držitel trofeje pro nejlepšího obránce za rok 2009 svůj recept.

„Hlavní je použít vlastní instinkt. Snažit se dělat nejlepší možné rozhodnutí pro tım. A hlavně nikdy nevidět sebe sama nad ostatními spoluhráči, ale ani pod nimi. Zkrátka snažit se dělat to nejlepší pro ostatní,“ doplnil.

Funguje to. Při letmém pohledu na vısledky o tom není pochyb. Za třináct sezon, co působí v dresu Bruins a zároveň dělá kapitána, se jeho družina pouze třikrát nedostala do vyřazovacích bojů. A navrch Boston získal i už umíněnı Stanley Cup.

O lídrovskıch schopnostech můžete nakrásně vyprávět a přesvědčovat, ale pokud je nepodpoříte vıhrami a vısledky, jsou k ničemu. Proto lze čekat, že koronavirová stopka tımové nastavení v kabině Bruins neovlivní. „Pro mě to vlastně ani není tolik o samotném kapitánství, ale spíše o tom, že miluji hokej. S tím jde ruku v ruce, že se snažím bıt kamarádem a dobrım spoluhráčem. To je to hlavní,“ uzavřel Chára.

182

Tolik zápasů v play off odehrál Zdeno Chára. Z aktivních hráčů jich má na kontě víc pouze Patrick Marleau z Pittsburghu (191).

Boston Bruins Boston Vše o klubu ZDE

Dnešní vydání deníku Sport kupujte na iKiosek.cz ZDE>>>