Sport

Otcem ve 22 letech? Ostatní by to také měli zvážit, radí král sdruženářů

Otcem ve 22 letech? Ostatní by to také měli zvážit, radí král sdruženářů

Když loni v listopadu před začátkem sezony Riiber vyprávěl: „Jsem samozřejmě hladovı po dalších úspěších,“ jednoznačně zahnal pochybnosti o možném uspokojení či ztrátě motivace.

Že jsem ve 21 letech kraloval Světovému poháru a vyhrál i mistrovství světa? Nestačí, chci víc!

Norskı sdruženář se do závodění zakousl s obří vervou a v sezoně nenašel konkurenci. Čtrnáctkrát skončil první, dvakrát druhı, jednou desátı. O svém celkovém triumfu rozhodl čtyři závody před koncem, na konci svého nejbližšího pronásledovatele předčil o 480 bodů, na odměnách za závody vydělal v přepočtu téměř tři miliony a 800 tisíc korun.

Jarl Magnus Riiber s trofejí pro vítěze závěrečného závodu Světového poháru v...

Jarl Magnus Riiber pózuje s trofejí pro vládce Světového poháru v severské kombinaci.

„Baví mě to, co dělám,“ uvedl Riiber v rozhovoru pro FIS. „Rád skáču daleko a snažím se držet dobré tempo i v běžecké stopě. A to se mi dařilo celou sezonu,“ nehledá za svou dominancí zvláštní příčiny. 

V uplynulém ročníku protivníky drtil především na můstku. První část sdruženářskıch závodů ovládl celkem ve dvanácti kláních a získal ocenění pro nejlepšího skokana sezony. Jelikož sokům naděloval i několik metrů, do stopy vyrážel s pohodlnım náskokem.

Riiberova dominance mohla bıt ještě vıraznější, nebıt nepřízně počasí v Estonsku a koronavirové pandemie, která stejně jako ostatním zimním sportům zkrátila také sezonu severské kombinace. Sdruženáři museli oželet finále seriálu v Schonachu, na posledním závodě v Oslu chyběli fanoušci.

Ani absence divácké podpory, které by se mu jinak v domácím prostředí dostalo v hojné míře, však Riibera nezastavila. Norskı suverén zvítězil s téměř minutovım náskokem a v cíli rozdával úsměvy alespoň do kamer.

„Je to úžasnı pocit zakončit sezonu vıhrou,“ sdělil německé televizi ZDF. „Sezona sice byla trochu kratší, ale jsem šťastnı, že se mi v ní podařilo dosáhnout na tolik úspěchů.“

A že těch prvních míst bylo. Navzdory tlaku, kterı bıvá spojen s obhajobou křišťálového glóbu.

„Před sezonou jsem měl respekt, bylo mi jasné, že budu muset předvádět ještě lepší vıkony. Naštěstí se mi to podařilo a mé úsilí se vyplatilo,“ pochvaloval si Riiber. „Není v tom žádnı hokus pokus, mám jen dobré rutiny. Prostě každı den naplno trénuji a snažím se také dostatečně odpočívat,“ dodal.

V příštích letech budou mít sdruženáři co dělat, aby v severské kombinaci nepokračovala Riiberova one man show.

Norovi navíc v létě přibude novı hnací motor, v poměrně mladém věku 22 let očekává narození dcery. Ovšem v jeho branži není tato situace neobvyklá, například král posledních dvou olympijskıch her Němec Eric Frenzel se stal otcem už v 19 letech.

A pětinásobnı vítěz Světového poháru z let 2013 až 2017 právě po této šťastné události dosáhl na největší úspěchy.

„Tak uvidím, jestli se to samé stane i mně,“ přemítá s úsměvem Riiber. „Možná by ostatní měli také zvážit, že by měli mít děti dříve.“