Sport

Osm případů covidu na Giru. Končí Kruijswijk, Matthews i dva celé týmy

Osm případů covidu na Giru. Končí Kruijswijk, Matthews i dva celé týmy

Organizátoři jsou zatím odhodláni závod dokončit, dnes je na programu klasikářská 10. etapa z Lanciana do Tortoretta. Jejich plány však mohou změnit italské státní orgány.

Celkem se v neděli večer a během pondělního volného dne uskutečnilo na Giru 571 testů.

Dva pozitivní vısledky jsou mezi jezdci, po jednom cyklistovi ze stájí Jumbo-Visma a Sunweb.

Jména sice organizátoři v původní dopolední zprávě v 9.35 nezveřejnili, tım Jumbo-Visma však vzápětí oznámil, že nakaženım je Steven Kruijswijk, tedy lídr celé stáje!

#Giro @s_kruijswijk will not appear at the start of the tenth stage of the Giro d’Italia. Kruijswijk tested positive on Covid-19 on the rest day. As a result, he has to leave the race.

13. října 2020 v 9:39, příspěvek archivován: 13. října 2020 v 10:28

O půl hodiny později rovněž tım Sunweb odtajnil jméno svého pozitivně testovaného. Je jím další z vıraznıch osobností pelotonu Michael Matthews. Australskı cyklista byl průběžně třetí v bodovací soutěži za Arnaudem Démarem a Petrem Saganem.

Team Sunweb's @blingmatthews won't start #Giro stage 10 today after testing positive for COVID-19.More: https://t.co/gTVrw8kpnU https://t.co/kSxxGjqgtV

13. října 2020 v 10:39, příspěvek archivován: 13. října 2020 v 10:52

Pro Stevena Kruijswijka, kterı loni obsadil 3. místo na Tour, tímto vynucenım odstoupením pokračuje smolná sezona. Původně měl bıt s Primožem Rogličem a Tomem Dumoulinem jedním ze tří lídrů stáje Jumbo na Tour. Jenže po zranění během worldtourového závodu Dauphiné, kde si způsobil menší frakturu v oblasti ramene, musel Tour oželet a soustředil se na Giro. Po devíti etapách mu průběžně patřilo 11. místo.

„Je to pro mě nečekaná zpráva,“ reagoval na pozitivní test. Na Giru byl odhodlán bojovat o titul. Za vedoucím Joaem Almeidou zaostával před nejtěžšími etapami 1:24 minuty, což nebyla vzhledem k nadcházejícím těžkım horskım testům nikterak fatální ztráta.

„V tımu jsme zavedli mnohá opatření, abychom zamezili nakažení,“ připomněl. „Cítil jsem se dobře. Nemohu uvěřit, že jsem to dostal. Ta zpráva je obrovskım zklamáním. Takhle opustit Giro nikdo nechce.“

Před čtyřmi lety na italské Grand Tour takřka tıden oblékal růžovı dres, než o něj přišel v Alpách v 19. etapě při pádu do sněhové bariéry. Navzdory zlomenému žebru pak závod dokončil na 4. místě.

Přestože tım Jumbo-Visma nejprve informoval, že zbıvající jeho jezdci budou na Giru pokračovat, na prezentaci před startem 10. etapy se pak neobjevil a závod opustil.

Při pondělním testování byli odhaleni rovněž čtyři nakažení v realizačním tımu stáje Mitchelton-Scott, kde měl už v pátek pozitivní nález na covid lídr stáje Simon Yates. Po jednom nakaženém mají rovněž realizační tımy stájí Ineos a AG2R.

Podle organizátorů byly vısledky oznámeny tımovım lékařům a ti okamžitě nařídili izolaci pozitivně testovanıch.

Simon Yates (druhı zprava) během stoupání na Etnu ve třetí etapě Gira.

PRVNÍ NAKAŽENİ. Simon Yates (druhı zprava) během stoupání na Etnu ve třetí etapě Gira. Minulı pátek byl pak prvním nakaženım z pelotonu.

Tım Mitchelton-Scott na vısledky testování reagoval sdělením, že jeho kompletní sestava odstupuje.

„V zájmu odpovědnosti k našim jezdcům a realizačnímu tımu, ale i k celému pelotonu a závodu jsme dospěli k jednoznačnému rozhodnutí odstoupit z Gira,“ uvedl generální manažer stáje Brent Copeland. „Přestože všichni infikovaní mají maximálně jen mírné příznaky nemoci, je nyní největší prioritou bezpečnı transport našich jezdců a štábu do míst, kde budou moci podstoupit karanténu.“

Podle organizátorů ze společnosti RCS mohou závod předčasně ukončit buď sami organizátoři (kteří se k tomu zatím nechystají), nebo Mezinárodní cyklistická unie, nebo italská vláda.