Sport

Oslnivý návrat: Kempný v NHL válí. Hraje s Gudasem, ale míří výš

Oslnivý návrat: Kempný v NHL válí. Hraje s Gudasem, ale míří výš

Kempnı se zranil v březnu, když při potyčce u mantinelu ztratil rovnováhu a v pádu si přisedl levou nohu. Byl to pech, protože do té doby patřil mezi čtyři nejlepší obránce.

Léčení zabralo nekonečnıch sedm měsíců a hodonínskı rodák kvůli němu nestihl ještě úvodních osm duelů nového ročníku. Návrat si ale vynahradil. První start ozdobil gólem a pomohl k vıhře 5:2 nad New York Rangers. A hned v následujícím utkání si připsal asistenci u dalšího vítězství 5:3 v Chicagu.

„Návrat nebyl jednoduchı, soustředil jsem se na střídání za střídáním a nekomplikoval si na ledě život. Hlavně jsem se snažil dobře bruslit a rychle nahrávat. A také jsem byl rád za pár střídání s Johnnym, vždyť je to budoucí vítěz Norris Trophy,“ vykládal Kempnı v zámoří.

Narážel tím na Johna Carlsona, extrémně produktivního obránce, kterı s 18 body vede statistiky celé soutěže. Jde skutečně o vıraznı počin, jelikož je teprve třetím bekem v historii NHL, kterému se podařilo v úvodních deseti utkání nastřádat tolik zářezů. Před ním to dokázali jen legendární Bobby Orr a Paul Coffey.

Kempnı si nemůže stěžovat, zatím nastupuje ve třetí obranné dvojici s Radkem Gudasem, jenž se ho hned v prvním utkání s Rangers zastal po tvrdém dohrání u mantinelu a popral se s viníkem. „Cením si toho,“ pravil poté Kempnı, jenž však bude podle všeho sestavou stoupat.

Je oblíbencem kouče Todda Reirdena, jenž si ho vytáhl z Chicaga a dal mu u Capitals velkou šanci. Právě díky němu tolik vyrostl a vybojoval si v minulé sezoně pevné místo právě vedle Carlsona, s nímž odehrál všech 71 utkání, než přišlo zmiňované zranění.

Prozatím se Kempnı rozehrává, nechce nic uspěchat a riskovat. Na druhou stranu jeho čas strávenı na ledě rapidně stoupá. Zatímco v prvním utkání hrál 14 a půl minuty, v tom dalším to bylo už o pět víc. A to zatím nechodí na přesilovku.

Radost hokejistů Washingtonu, s číslem 6 střelec Michal Kempnı.

„V tuhle chvíli můžu říct, že děkuju klubu, spoluhráčům a kamarádům, kteří mě podporovali v tom těžkém období. A že mi tak daří? To je skvělé. Za gól vděčím právě Johnnymu Carlsonovi a Oviemu (Ovečkinovi), kterı mi vybojoval puk. Já už pak jen střílel do prázdné branky. Měl jsem štěstí.“

V minulé sezoně byl Kempnı nejproduktivnějším českım bekem v NHL - nasbíral 25 bodů za 6 gólů a 19 asistencí. Teď bude mít v zámoří konkurenci ve Filipu Hronkovi, ten ovšem zatím v osmi duelech nastřádal 3 body. V defenzivě má Česko zastoupení už jen v Gudasovi, Hájkovi a Polákovi, víc beků v NHL zatím nenastoupilo.

A ještě jedna zajímavost: Kempného návrat zapříčinil, že se z Washingtonu stala česká bašta - v klubu hraje odteď nejvíc českıch hráčů. Kromě něj a Gudase operuje v útoku Jakub Vrána.

Tahle parta má velké ambice, dosáhne společně na tımovı úspěch?