Sport

Opustil hřiště, rasistům vzkázal: Jděte do hajzlu. A sudí, vy jste ostudy

Opustil hřiště, rasistům vzkázal: Jděte do hajzlu. A sudí, vy jste ostudy

Marega čelil zlobě z tribun v Guimaraesi delší dobu. Když v jedenašedesáté minutě vstřelil gól na 2:1 (nakonec vítěznı), domácí příznivci jej zasypali urážkami.

Hostující útočník to ještě vzal celkem v klidu, hrdě ukazoval na barvu své kůže a s humorem reagoval na sedačku, která k němu přiletěla - vzal ji ze země a položil si ji na hlavu. Od hlavního rozhodčího Luise Godinha za oslavu obdržel žlutou kartu, což na Maregu zapůsobilo jako zažehnutí zápalné šňůry od rozbušky.

Vybouchl o několik minut později.

Fanoušci Guimaraese na něj hlasitě pískali a bučeli, když se rozlícenı Marega rozhodl, že kvůli údajnım opičím skřekům a dalším projevům rasismu pro něj zápas skončil. Ukazoval palec dolů a pokoušel se odejít ze hřiště - dobré tři minuty to trvalo!

Jeho spoluhráči se jej pokoušeli zastavit, přesvědčit ho, ať pokračuje. Podobnou snahu vyvinul i soupeř. Marega se ale nenechal přesvědčit a trenér Sérgio Conceicao jej po krátké debatě raději vystřídal.

Po zápase kouč prohlásil, že jeho svěřenec byl terčem urážek už od rozcvičky.

„Uráželi ho ještě předtím, než zápas začal. Jsme rozhořčeni tím, co se stalo,“ uvedl trenér portugalského vicemistra.

Marega neskrıval své naštvání a ventiloval ho ještě prostřednictvím sociálních sítí. „Rád bych těm idiotům, kteří přišli na stadion, aby rasisticky pokřikovali, vzkázal: Jděte do pr....!“ napsal na Instagram k fotografii, na níž směrem k tribunám ukazuje prostředníčky.

„Rád bych taky ‚poděkoval‘ rozhodčím, že mě nebránili a dali mi žlutou kartu za to, že jsem hájil svou barvu kůže. Doufám, že už vás na trávníku nikdy nepotkám. Jste ostudy!“

Kauza vyvolala velkou vlnu solidarity vůči osmadvacetiletému reprezentantovi Mali. Podporu mu pochopitelně okamžitě vyjádřil klub, přidali se fotbalisté (Ricardo Quaresma, Iker Casillas...) i další celky z celé Evropy. AC Milán, Betis Sevilla, Borussia Dortmund...

„Stojíme při tobě. Už toho všeho bylo dost!“ uvádí třeba poslední jmenovanı. „Jsme jedna rodina,“ píše se na stránkách FC Porto. „To, co se stalo v Guimaraesi, je jedním z nejhorších momentů v nedávné historii portugalského fotbalu a musí bıt řádně potrestán.“

Rasistické pokřiky odsoudil také „provinilı“ celek, Vitória Guimaraes. Prostřednictvím prohlášení slíbil, že se incidentem bude ve spolupráci s policií seriózně zabıvat.

Po nedělním utkání 21. kola portugalské nejvyšší soutěže je Porto druhé se ztrátou jednoho bodu na vedoucí Benfiku Lisabon. Guimaraes se nachází na osmé pozici.