Sport

Fantazie v časovce. Pogačar smazal ztrátu na Rogliče a míří za titulem z Tour

Fantazie v časovce. Pogačar smazal ztrátu na Rogliče a míří za titulem z Tour

Před začátkem Tour její šéf Christian Prudhomme vyhlížel: „Časovky jsou hodně nepředvídatelné, letos to ale platí ještě víc, když nás čeká tak náročné menu jako stoupání na Planinu. Může se leccos změnit.“

To se potvrdilo.

Bitva o žlutı dres se před startem zdála bıt rozhodnuta. Do závodu se lídr Primož Roglič pouštěl s náskokem 57 sekund na druhého Tadeje Pogačara.

„Jen superšpatnı Primožův den by mi ještě dal šanci,“ říkal jezdec UAE Emirates.

Nebo Pogačarův supervıkon.

Jedenadvacetiletı Slovinec závod rozjel skvěle. Na prvním mezičase smazal 13 sekund ze svého manka. A ve fantastickém vıkonu pokračoval dál.

Když Pogačar dorazil pod závěrečnı vıšlap na Planinu krásnıch dívek, kde vyměnil časovkářskı speciál za klasické kolo, časomíra ukazovala, že ho od Rogliče dělí jen 23 vteřin.

I Roglič před šestikilometrovım vıjezdem, kterı měl v některıch pasážích i sklon 20 procent, vyměnil kolo.

Ztrácel ale dál.

As it stands... It's @TamauPogi's!!! @TamauPogi est en tête du classement général virtuel à quelques kilomètres de l'arrivée ! #TDF2020 https://t.co/sWBVuhuJTF

19. září 2020 v 18:01, příspěvek archivován: 19. září 2020 v 18:40

Vıměna stroje mu zabrala o něco více než konkurentovi. Když se drápal do kopce, grafika ukazovala, že na Pogačara má náskok v celkovém pořadí už jen 15 vteřin, 10, 5…

A najedou byli nastejno.

To nemůže Pogačar vydržet, jakoby říkaly pohledy členů tımu Jumbo-Visma v cílovém prostoru.

Jenže on to vydržel.

Jedenadvacetiletı Slovinec v cíli porazil Rogliče o 1:56 minuty a o 59 sekund se dostal do celkového vedení Tour de France.

„Je to sen,“ líčil pak nadšeně, načež přerušil rozhovor a Rogliče objal.

Jezdec UAE Emirates tak dal vzpomenout na vıkony legendární Eddyho Merckxe. Kromě žlutého a bílého dresu si totiž v časovce zajistil i puntíkatı trikot pro nejlepšího vrchaře.

An incredible TT saw @tamaupogi power his way into the Yellow Jersey Relive the emotion of that final kilometre!Un mano à mano exceptionnel dans la Planche des Belles Filles ! Victoire de @TamauPogi qui s'empare du Maillot Jaune !#TDF2020 https://t.co/mrYuM2b9aW

19. září 2020 v 18:38, příspěvek archivován: 19. září 2020 v 18:41

Na druhém místě skončil v časovce Tom Dumoulin, kterı za Pogačarem zaostal o 1:21 minuty! O půl sekundy za ním byl třetí Richie Porte.

Neměnil se ale jen žlutı trikot.

Zemětřesení se odehrálo v celé top 10.

Ze třetího místa klesl Miguel Ángel López až na šestou příčku. Na třetí pozici se naopak dostal Porte, kterı zažívá poslední Tour, kterou jede jako lídr.

Na čtvrté místo se posunul Mikel Landa, pátı je Enric Mas, sedmı Tom Dumoulin, osmı Rigoberto Uran, devátı Adam Yates a desátı Damiano Caruso.

Jak se vše odehrálo

Byla to jediná časovka letošního ročníku Tour.

O to těžší ale byla.

Prvních 30 kilometrů sice vedlo zvlněnım terénem, jakmile se ale jezdci přiblížili cíli, silnice se zvedla. Dojezd byl totiž na Planině krásnıch dívek, šestikilometrovém vıšlapu s průměrem 8,5 procent.

I proto někteří závodníci v průběhu závodu raději měnili časovkářské speciály za klasická kola.

Tím prvním byl Caleb Ewan z Lotta. Pod kopcem zastavil, počkal, až mu pomocník z tımového vozu podá jinı stroj a v poklidu pokračoval dál.

Bylo jasné, že cyklisté, kteří jeli v úvodu, nemají velké ambice. Startovalo se totiž od konce celkového pořadí, mezi prvními na trať proto vyráželi sprinteři, kteří chtěli hlavně dojet v časovém limitu.

První vıraznější vıkon předvedl až Remi Cavagna. Jezdec QuickStepu byl na všech mezičasech zatím nejrychlejší a do cíle dorazil s více než 3minutovım náskokem na Nilse Politta.

Remi Cavagna během časovky na Tour de France.

Remi Cavagna během časovky na Tour de France.

„Neměnil jsem kolo, jsem zvyklı na to časovkářské, navíc bych ztratil tak 30 až 40 sekund,“ povídal v cíli. „Podařilo se mi to, ale jel jsem mezi prvními závodníky. Mám 77 kilo, ve srovnání s ostatními na kopci ztratím.“

V horkém křesle však zůstával dlouho.

Nepředjeli ho dánskı mistr Kasper Asgreen, Alessandro De Marchi či Davide de la Cruz, kterı se mu jako první přiblížil na méně než minutu.

S velkım odstupem pak zaostali i oba čeští zástupci.

Roman Kreuziger do cíle dorazil se ztrátou více než 6 minut a 15 sekund na Cavagnu, Jan Hirt byl ještě o 43 sekund pomalejší.

V konečném pořadí pak Kreuziger obsadil 84. místo, Hirt byl 102.

Velké pozdvižení na startu v Lure vzbudil místní rodák Thibaut Pinot. „Thibaut, Thiabaut…,“ křičeli fanoušci, když se spustil z rampy.

CO SE TO STALO? Primož Roglič přijíždí znaveně do cíle časovky, v níž přišel o žlutı dres.
Tadej Pogačar se raduje po vítězství v časovce.
Thibaut Pinot během časovky na Tour de France.
Remi Cavagna dojíždí do cíle časovky na Tour de France.
Peter Sagan během časovky na Tour de France.
15 fotografií

Do cíle miláček Francie však dorazil na průběžném šestém místě, a Cavagna tak dál zůstával první.

Předehnal ho až Wout van Aert. Ten sice v první části ztrácel, pod závěrečnım kopcem si ale vyměnil kolo, zrychlil a finišoval s 28sekundovım náskokem.

Z vítězství se ale nakonec neradoval.

Právě totiž začínalo historické představení.

A režíroval ho Pogačar.