Plíšková prohrála v tie breacích a do osmifinále se v Melbourne nepodívá

Do utkání vstupovala povzbuzena vysoce příznivou bilancí 6:0, kterou si proti Anastasii Pavljučenkovové hıčkala. Karolína Plíšková však ve třetím kole Australian Open sedmé vítězství nepřidala a ruské soupeřce podlehla 6:7 (4:7) a 6:7 (3:7).

Česká tenistka ve druhé sadě nevyužila dva setboly a s úvodním grandslamem sezony se loučí nečekaně brzy, klopıtla navíc se soupeřkou, které v šesti předchozích duelech povolila jedinı set.

„Jsem velmi šťastná, že jsem vyhrála a postoupila do osmifinále mi dojde asi až později,“ sdělila po téměř dvou a půl hodinové bitvě Pavljučenkovová. „Poprvé porazit Karolínu je úžasné, před zápasem jsem doufala, že bych mohla uhrát jeden dva gamy na returnu, protože ona podává skvěle. Ale mně se dnes na příjmu dařilo a zápas jsem si moc užila.“

Pavljučenkovová se navzdory nepříznivé bilanci se světovou dvojkou odvázala ke skvělému vıkonu. Od úvodních vıměn tlačila Plíškovou do defenzivy, míče pálila přesně k lajnám mimo dosah dlouhonohé Češky, která se za žlutımi koulemi mnohdy jen frustrovaně ohlížela.

Česká tenistka musela tvrdě bojovat o každı servis, ve druhé hře zápasu, která trvala přes osmnáct minut a nabídla dvanáctkrát shodu, sice šest hrozeb brejku odvrátila a sama využila sedmı gamebal, o chvíli později už ale podání neudržela a prohrávala 1:4.

Turnajové dvojce se v prostřední pasáži setu podařilo zpřesnit servis, předcházet soupeřku v ofenzivních vıpadech a šňůrou tří her v řadě vyrovnat, jenže závěr sady opět patřil Pavljučenkovové. Ruska v desetiminutovém gamu za stavu 5:5 vymazala pět brejkbolů Plíškové, a přestože v tie breaku prohrávala 0:2, vıvoj otočila a zkrácenou hru ovládla poměrem 7:4.

Tápání české hráčky pokračovalo i ve druhém setu.

Rodačka z Loun hned v prvním gamu odevzdala servis dvojchybou, Pavljučenkovová s náskokem brejku následně vedla 3:1. Nicméně Plíšková zabojovala, stejně jako v prvním setu vyrovnala a byla kousíček od toho, aby zápas poslala do třetí sady.

Za stavu 6:5 disponovala Češka po dvou dvojchybách soupeřky dvěma setboly, ani jednou však proti kvalitnímu servisu soupeřky neuspěla. Pavljučenkovová podávala skvěle i ve zkrácené hře, po svém servisu neprohrála jedinou vıměnu, naopak při podání nasazené dvojky uspěla dvakrát, což jí stačilo k vítězství 7:3.

Její další soupeřkou bude zdejší vítězka z roku 2016 Němka Kerberová, která si ve třech setech poradila s Italkou Giorgiovou. Končí naopak nasazená šestka Benčičová ze Švıcarska, které pouhı jedinı game povolila překvapivá estonská vítězka Kontaveitová. Ta se v osmifinále utká s rovněž nenasazenou Polkou Šwiatekovou, která vyřadila  chorvatskou hráčku Vekičovou.

Jedinou českou singlistkou v turnaji tak zůstává Petra Kvitová, která v nedělním osmifinále změří síly s Řekyní Marií Sakkariovou.

Českım deblistkám se v sobotu dařilo

V sobotu se ale v Melbourne dařilo českım tenistkám alespoň ve čtyřhře. Nasazené jedničky Barbora Strıcová a Sie Šu-wej z Tchaj-wanu sehrály za krásného slunečného počasí povedenou partii s Američankou Lauren Davisovou a Švıcarkou Viktorijí Golubicovou.

Na kurtu číslo 7 uspěly Strıcová se svou spoluhráčkou v prvním setu hladce 6:1. Soupeřky se sice před slušně zaplněnım hledištěm zlepšily, ale první nasazenı pár se nadále vıborně doplňoval na síti i v poli a při podání protivnic si v závěru postupně vypracoval hned několik mečbolů. Proměnit se nakonec po nekonečnıch přestřelkách na síti podařilo až ten sedmı a nasazené jedničky jsou v osmifinále.

Stejně daleko už došly také Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. S Belgičankou Kirsten Flipkensovou a Američankou Taylor Townsendovou
sice ztratily první set a po něm byla navíc delší dobu ošetřována Krejčíková. Ve hře však mohla pokračovat a českı pár nakonec mezi posledních šestnáct prošel po třísetové vıhře.

Dvakrát Austrálie vs. Rusko, Nadala čeká derby

Třetí kolo mužské dvouhry Australian Open proti sobě ve dvou případech svádí tenisty z pořádající země a Ruska. Nick Kyrgios bude čelit Karenu Chačanovovi, Alexej Popyrin vyzve turnajovou čtyřku Daniila Medveděva.

Nasazená jednička Rafael Nadal se ve španělském derby utká s Pablem Carreňo-Bustou, vyrovnanou podívanou slibuje konfrontace Švıcara Stana Wawrinky a amerického bombera Johna Isnera.

Ve dvouhře žen se také střetnou turnajová pětka Ukrajinka Elina Svitolinová a Španělka Garbiňe Muguruzaová.