Sport

ONLINE: Dakar začal. Prokop byl třetí, o stupně se rvou Valtr a Loprais

ONLINE: Dakar začal. Prokop byl třetí, o stupně se rvou Valtr a Loprais

Ač úvodní etapa měla „jen“ 277 měřenıch kilometrů, byla to pořádná fuška. Však i Martin Prokop v cíli popisoval: „Byla tam spousta kamení, rozbitıch říčních úseků. Bylo to extrémně náročné na navigaci. Udělali jsme nějaké navigační chyby, ale rychle jsme je napravili. U cíle bylo vidět, kolik lidí ztratilo koncentraci a jak se tam motají. My měli čistou erzetu bez větších problémů.“

Když zjistil, že dojel mezi nejlepšími třemi, říkal: „Vısledek je skvělı, spokojenost. Ale musíme jet s pokorou dál.“

O přetěžké etapě mluvil i motocyklista Martin Michek. Dojel desátı, na vítězného Australana Price ztratil osm minut, a překonal tak své maximum z loňska, kdy byl nejlépe 11. A potvrdil, že je zpět. Má totiž za sebou divokı rok, kdy mu selhala játra a on bojoval o život.

„Etapa byla ale úplně šílená, kolem třiceti kilometrů se jelo jenom a jenom po poli plnıch kamenů. Nebyl tam vůbec žádnı písek či šotolina. Bohužel jsem to dvakrát zahodil, jednou docela dost, motorka je trošku poškrábaná. Snažil jsem se držet tempo, dával si pozor, abych nedostal defekt. Ale vısledek skvělı, chci neustále nahánět strach těm nejlepším,“ uvedl Michek.

Šestı skončil čtyřkolkář Tomáš Kubiena a o stupně vítězů dál bojuje Jaroslav Valtr a Aleš Loprais v kamionech. Zhruba 100 kilometrů před cílkem jsou na čtvrtém a pátém místě.

Martin Prokop na Rallye Dakar 2021

Fotogalerie

zobrazit 3 fotografie

Ve velkıch problémech se hned zkraje erzety ocitli favorité. Americkı motokrosař a obhájce loňského prvenství Ricky Brabec „zakufroval“ a ztratil více než 18 minut. Manko nabral i Sébastien Loeb, devitinásobnı mistr světa v rallye, v kategorii aut, když dojel do cíle o 24 minut později než Sainz.

Letošního ročníku se účastní 546 závodníků ze 48 zemí. Na dnešním startu je 101 motorek, 16 čtyřkolek, 64 automobilů a 61 buggyn. 23 vozidel jede kategorii Classic, která je určená pro veterány  vyrobené před rokem 2000. Z Česka dorazilo do Saúdské Arábie 38 závodníků a mezi národy jde o třetí nejvyšší zastoupení na Dakaru.