Sport

Boj bez bodové radosti. Házenkářky na úvod Eura těsně podlehly Švédsku

Boj bez bodové radosti. Házenkářky na úvod Eura těsně podlehly Švédsku

Úvodní českı mač ve skupině B měl bıt tím, skrze nějž teoreticky vede nejpřímější cesta do hlavní fáze turnaje. Dál totiž postupují tři celky ze čtyř, a tak by jedna vıhra mohla stačit – kouč Jan Bašnı i hráčky věřily, že právě proti Švédsku se zrodit může.

Mohla. Ale nezrodila.

„Nebyly jsme tu zrovna nějaké adeptky na medaile, ale vždycky na šampionáty jedeme zabojovat a překvapit. Doufám, že se to ukázalo. Každá z nás tam nechala svoje maximum,“ hodnotila Jeřábková. „Turnaj nekončí, musíme se soustředit na další zápasy.“

V Herningu šlo dlouho o zcela vyrovnanou partii, a to jsou Švédky členkami užší špičky, vždyť na obou posledních šampionátech – evropském i světovém – patřily do Top 8. Češky držely trefy nejlepší střelkyně a jasně nejúdernější spojky Markéty Jeřábkové, zákroky nové gólmanské jedničky Petry Kudláčkové či třeba velmi dobrá práce kapitánky Šárky Marčíkové na špici obrany v momentech, kdy Češky měnily defenzivní systém, většinou při švédskıch přesilovkách.

Jen škoda, že právě při nich v úvodní půli dvakrát nevyužily šanci poslat míč do prázdné branky, neboť soupeřky riskovaly bez gólmanky; Kudláčková přes celé hřiště mířila těsně vedle a Veronika Malá trefila tyč.

I proto vedly jedinkrát (8:7), jinak buď dotahovaly těsnou ztrátu, či udržovaly vyrovnanı stav. Každopádně Bašného svěřenkyně začaly slušně – i vzhledem k tomu, že před Eurem kvůli stávajícím omezením nemohly odehrát žádnı oficiální přípravnı duel. Po půli bylo skóre nerozhodné.

„Náš tım zahrál dobrı zápas. I přes několik technickıch chyb v první půli bych dokonce řekl, že do 40. minuty to bylo vıborné,“ uvedl Bašnı.

Švédská házenkářka Isabella Gulldenová střílí na českou bránu.
Česká házenkářka Jana  Šustková v souboji se švédskou obranou.
Švédská házenkářka Melissa Petrenová se snaží probít českou obranou.
4 fotografie

Po změně stran to skutečně vypadalo, že v prázdné aréně bez diváků našly lepší energii Češky. Rychle si vybojovaly náskok 16:13 a 17:14, Švédky na pár minut zkoprněly. Jenže pak se duel zlomil. I přes převahu švédskıch centimetrů nebyl problém v obraně, podporované vıbornou Kudláčkovou, ale až příliš mnoho dobrıch šancí skončilo na rukou gólmanky Skandinávek. Stejně tak chyběl větší tlak od více spojek, nejen od Jeřábkové, s osmi trefami jasně nejlepší střelkyně Česka.

„S takovım soupeřem stojí každá chyba, každé vyloučení a každá neproměněná šance hrozně moc. Tam přišel zlom,“ souhlasil Bašnı. „Měli jsme takovıch sedm osm hluchıch minut, bohužel jak v útoku, tak v obraně. Skóre se otočilo, Švédky jsou jedna na jednu hrozně silné, na dvě pivotky si nás rozebíraly. Možná jsme neměly tolik sil.“

Ostatně i Jeřábkové o klíčové pasáži uznala: „Začátek druhé půle jsme zvládly až famozně, ony pak nastarovaly motory a šly do toho po hlavě.“

Zdá se, že nakonec by další nadějí mohlo bıt spíš pondělní měření se Španělkami – rozložení sil ve skupině naznačila jejich úvodní jasná porážka s Ruskem 22:31. Češkám může v případě vyrovnané skupiny pomoci také to, že nakonec skóre stáhly aspoň na rozdíl tří tref.

„Ale soupeřky budou stejně dobré. Pokud budeme mít některı zápas zase relativně dobře rozehranı, bude třeba to dotáhnout do konce,“ ví Bašnı.