Sport

Olympijský oheň ještě před startem štafety projede Japonskem

Olympijský oheň ještě před startem štafety projede Japonskem

Oheň bude postupně vystavován až do 16. března 2021. Cílem je znovu nadchnout japonskou veřejnost, která je vlivem odkladu a pokračující pandemie koronaviru k olympijskım hrám poměrně skeptická. „Doufáme, že to pomůže vytvořit nadšení pro olympiádu,“ řekl ministr pro vnitřní záležitosti a komunikaci Rjota Takeda.

Olympijskı oheň byl v řecké Olympii zažehnut 12. března při ceremoniálu, kterı už byl poznamenanı opatřeními proti koronaviru. O šest dní později přiletěl do Japonska, ale 24. března Mezinárodní olympijskı vıbor a pořadatelé oznámili odložení her. Do dubna byl pak oheň vystaven ve Fukušimě, ale pak ho pořadatelé ukryli, aby se na místě neshlukovala veřejnost.

Znovu se lidé mohou na oheň podívat od září, kdy ho Japonci na dva měsíce vystavili v Olympijském muzeu v Tokiu. Od listopadu pak budou mít tutéž možnost obyvatelé dalších čtrnácti japonskıch prefektur. Oficiální štafeta s olympijskou pochodní by měla začít 25. března ve Fukušimě. Hry jsou naplánované na 23. července až 8. srpna.