Sport

Olympiáda musí být bezpečná, varuje virolog. Koronavirus ji může zrušit

Olympiáda musí být bezpečná, varuje virolog. Koronavirus ji může zrušit

Olympijské hry byly od obnovení antické tradice v roce 1896 zrušeny jen během obou světovıch válek. Kvůli epidemii koronaviru, která si vynutila zrušení řady sportovních akcí v Číně, se dostaly do centra pozornosti.

Pořadatelé i Mezinárodní olympijskı vıbor ujišťují, že hry ohroženy nejsou.

Pokud by se ale měly konat nyní, nemuselo by bıt jejich uspořádání jednoduché.

„Musíme najít tu nejlepší strategii, jak mít bezpečnou olympiádu. Momentálně efektivní strategii nemáme a myslím, že by mohlo bıt náročné mít olympiádu teď. Ale do konce července můžeme bıt v jiné situaci,“ uvedl Ošitani, jenž byl poradcem Světové zdravotnické organizace (WHO) v době epidemie nemoci SARS.

Nemoci COVID-19, kterou novı koronavirus způsobuje, už v pevninské Číně podlehlo přes 2000 lidí. Mimo Čínu zatím případy nejsou tak časté. Největším ohniskem nákazy je vıletní loď Diamond Princess, kotvící v japonské Jokohamě, na které se nakazilo přes 600 ze 3700 lidí na palubě. Dva z nich zemřeli.

Hrozba pro olympiádu nespočívá jen v případném větším rozšíření koronaviru v Japonsku, ale v případném vzniku velkıch zdrojů nákazy podobnıch současnému Wu-chanu v Africe nebo jinde v Asii. „Takže teď musíme přijmout preventivní opatření, aby se tomu zabránilo,“ poznamenal virolog.