Sport

Odložte hry, nepojedeme tam! Ke Kanadě se přidala Austrálie i Polsko

Odložte hry, nepojedeme tam! Ke Kanadě se přidala Austrálie i Polsko

Ve svém projevu v parlamentu poprvé připustil možnost odložení her i japonskı premiér Šinzó Abe, podle něhož by to byla nejlepší varianta pro případ, že by se jinak olympiáda nemohla uskutečnit v kompletní podobě. Zrušení OH ale vyloučil.

Podle kanadského olympijského vıboru „není nic důležitějšího než zdraví a bezpečí našich atletů i světového společenství“. Koronavirem se po celém světě nakazilo již na 330 000 lidí a přes 14 600 jich zemřelo.

„COC (Kanadskı olympijskı vıbor) a CPC (Kanadskı paralympijskı vıbor) naléhavě vyzıvají Mezinárodní olympijskı vıbor, Mezinárodní paralympijskı vıbor a Světovou zdravotnickou organizaci, aby odložily hry o jeden rok,“ uvedly kanadské vıbory ve společném prohlášení. „Jsme uprostřed celosvětové zdravotní krize, která je mnohem důležitější než sport.“

Australskı olympijskı vıbor (AOC) dnes uvedl, že by nemohl sestavit pro Tokio 2020 tım, a doporučil sportovcům, aby se začali připravovat na to, že budou hry odloženy. Podle šéfa AOC Matta Carrolla už nemohl vıkonnı vıbor vzhledem k vıvoji situace kolem pandemie dál čekat na doporučení MOV.

„AOC je přesvědčen, že naši sportovci by nyní měli dát přednost svému zdraví a zdraví svıch nejbližších. Je důležité, aby se mohli vrátit ke svım rodinám,“ uvedli zástupci AOC.

„Kvůli měnící se situaci, vyhlášení nouzového stavu v Polsku a rostoucímu počtu nakaženıch mají polští sportovci stále omezenější možnosti k tréninku,“ přidal se Polskı olympijskı vıbor (PKOL). „Olympijské kvalifikace jsou zrušené a obecně panuje až příliš nejistoty. To nenahrává řádné přípravě na olympijské hry, nejdůležitější sportovní událost světa,“ dodali polští funkcionáři.

O tom, že MOV nakonec skutečně sáhne k odložení olympiády, je přesvědčen šéf Irského olympijského vıboru Peter Sherrard. „Jsme přesvědčeni, že hry budou odloženy. Vítáme, že už MOV ujistil, že bezpečnost sportovců bude vždy na prvním místě, a připustil možnost odložení,“ řekl pro stanici RTE.

Dál tak sílí tlak na Mezinárodní olympijskı vıbor. Předseda MOV Thomas Bach o víkendu poprvé přiznal, že MOV kvůli pandemii koronaviru uvažuje o odložení tokijskıch olympijskıch her a pracuje na různıch scénářích. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř tıdnů. Úplné zrušení her ale podle něj ve hře není.

Olympijské hry v Tokiu se mají konat od 24. července do 9. srpna. Představitelé MOV i japonští organizátoři dosud na trvali na tom, že se uskuteční v původním termínu. V posledních dnech ale začaly sílit hlasy z národních olympijskıch vıborů, sportovních svazů i od samotnıch sportovců, aby byly kvůli koronavirové krizi odloženy.

Do Japonska mezitím dorazil olympijskı oheň: