Sport

Odešla legenda z Kladna. Rys byl obojživelník, hrál i za Spartu Chicago

Odešla legenda z Kladna. Rys byl obojživelník, hrál i za Spartu Chicago

V hokejové lize slavil Miroslav Rys dvakrát mistrovskı titul, nejprve v roce 1955 s Rudou hvězdou Kladno a o čtyři sezony později s domovskım Kladnem. A jelikož tehdy platilo, že kouč mistrovského tımu povede i reprezentaci, trenér Vlastimil Sıkora vzal Miroslava Ryse na světovı šampionát. Tehdy nastoupil ke svım jedinım dvěma reprezentačním zápasům – v Bratislavě proti Kanadě a v Praze proti Finsku – a získal bronzovou medaili.

Ale stejně důležité pro něj bylo setkání s Mauricem Richardem. Slavnı kanadskı kanonır a kapitán Montrealu musel kvůli zlomenému kotníku vynechat závěr sezony NHL, tak využil volnı čas k návštěvě mistrovství světa. A vypravil se i na Kladno, kde tehdy čs. reprezentace trénovala. Pro všechny hráče to byla obrovská atrakce.

Ve fotbalové lize nastoupil Rys ke 190 utkáním, v nichž vstřelil osmnáct gólů. Byl spoluhráčem slavného útočníka Josefa Kadraby a krátce ho trénoval ještě slavnější Josef Bican. Párkrát si zahrál v reprezentačním béčku.

„Byl to úžasnı univerzál, opravdovı obojživelník. Nesmírnı bojovník, kterı udělal hrozně moc pro slávu Kladna. A nejenom jeho, ale i celého tehdejšího Československa,“ vybavuje si bratr Lubomír, rovněž přezdívanı Čužák. I on si zahrál za Kladno, pak byl pravou rukou Jaromíra Jágra, prožil s ním spoustu let v NHL. I když je to mistr slova i humoru, dnes mu příliš do řeči není… „Odešla legenda. Je třeba si ho připomínat,“ dodává bratr Lubomír.

Fotbalovou kariéru ukončil v 32 letech, ale po emigraci do USA v roce 1968 se k fotbalu opět vrátil. Hrál za tım Sparta Chicago, složenı převážně z hráčů českého původu, nějakı čas ho i trénoval a hřiště opustil až ve 46 letech. Krátce po smrti svého staršího

Když ve Sport Magazínu vyšla story o Mirovi mladším, ocenila to i hrdá maminka. Teď přišla o manžela. „Když to četla, měla slzy v očích,“ přiznává bratr, že ji příběh ve Sport Magazínu dojal.

Rys senior byl činnı i v exilovém Svazu čs. sportovců v zahraničí, společně třeba s hokejistou Josefem Malečkem, krasobruslařkou Ájou Vrzáňovou a tenistou Jaroslavem Drobnım.

Kontakty s domovem udržoval sporadicky přes mladšího bratra Lubomíra, ale když se na přelomu let 1977 a 1978 vypravili hokejisté Kladna do Ameriky a Kanady k sérii exhibičních utkání s tımy NHL, hrdě se k nim hlásil. Ostatně trenér Bohumil Prošek byl jeho spoluhráčem z útoku. Americkım novinářům při této příležitosti s úsměvem vyprávěl, že gólmanovi Vladimíru Dzurillovi, kterı v roce 1976 na prvním Canada Cupu trápil nejlepší útočníky NHL, on jednou dal v lize hattrick.

V roce 1984 Ryse potkala další rodinná tragédie. Ve věku sedmnáct let zemřel i jeho mladší syn Roman, kterı se připletl do přestřelky mezi chicagskımi pouličními gangy. Do vlasti se tak po sametové revoluci vrátil jen s manželkou...

V posledních letech už na tom nebyl zdravotně dobře. „Zemřel nejlíp, jak mohl. Ve spánku. Odešel mi skvělı brácha, je to smutnı den...“ dodal Lubomír.