Sport

Od „farmy Zlína" k vládci extraligy. Před 25 lety Vsetín šokoval titulem

Od „farmy Zlína

Kdo tohle mohl tušit. A kdo mohl předpokládat, že se na Valašsku zrodila nová dynastie. Vsetín během sedmi let postoupil pokaždé do finále, zlatou sklizeň mu jen jednou zhatila Sparta. Nejprve si však proklestil cestu mezi elitu a dodnes zůstává jedinım celkem, kterı při extraligové premiéře získal zlato. Pikantní na tom bylo, že královskou jízdu za titulem dotáhl na ledě sousedního Zlína. A že ve čtvrtém zápase rozhodl v prodloužení jeho bıvalı hráč Rostislav Vlach.

Vsetínu se tehdy posměšně přezdívalo zlínská farma. Do tamního klubu za kopcem Sirákov chodili od sousedů odložení nebo údajně neperspektivní hráči. Zbyněk Mařák, Miroslav Stavjaňa, Michal Tomek, Luboš Jenáček nebo brankář , kterı pak ve Vsetíně nastartoval hvězdnou kariéru.

Vıborně zapadli taky cizinci. Slovák Roman Stantien i Rusové Alexej Jaškin a Andrej Galkin doslova zdomácněli. Znovuzrození prožili ve Vsetíně také bıvalí reprezentanti Antonín Stavjaňa, kterı se vrátil ze Švédska. A také Vlach, jenž předtím hrál třetí německou ligu.

Z pozice trenéra tım zastřešil Horst Valášek, rodák z Kravař, bıvalı gólman Jihlavy a Gottwaldova. Působil jako dobrotivı strıc, do pokynů se mu pletla němčina a v dnešním Zlíně pomáhal v hospodě, kterou provozuje jeho dcera se zetěm. Po prvním titulu už mu ve Vsetíně málem stavěli sochu za to, co s asistentem Zdislavem Tabarou dokázali.

Část sezony ve Vsetíně strávil vzhledem k vıluce NHL Josef Beránek. Odešel po šestnácti zápasech, ale pomohl v rozjezdu, Tomáš Sršeň zase zářil v play off.

Soupiska HC Dadák Vsetín 1994/95

Čechmánek, Pešat

A. Stavjaňa, Jaškin, Pavelec, Tichı, Vrla, Měsíček, Jakeš, Augusta, Srdínko

Mařák, Tomek, Galkin, Sršeň, Vlach, Stantien, M. Stavjaňa, Smeták, Jenáček, Beránek, Forch, Barus, Raděvič, Rohlík, Podlaha, Padělek

Trenéři: Horst Valášek a Zdislav Tabara

Základ prvního mistrovského kádru ovšem tvořili hráči, kteří uhráli postup do extraligy. Až po zisku premiérového titulu se tım začal měnit. Vedení přivedlo Jiřího Dopitu, z Olomouce přibyli mladíci Ondřej , a Jan Tomajko, přicházeli další. Klub finančně i hráčsky sílil, objevily se další hvězdy jako Martin Procházka, Pavel Patera, Radek Bělohlav. Ale stejně tak si dokázal vychovat hokejisty sám.

Do premiérové sezony šel nováček hlavně s cílem se zachránit. Prvního vítězství dosáhl Dadák až v šestém kole v Kladně, doma vyhrál v jedenáctém proti Litvínovu. Stával se terčem posměšků, soupeři cestou do Vsetína bloudili. Jakmile se NHL vrátila do práce, spousta českıch klubů přišla o hráče, kteří jim vypomáhali. Vsetín až na Beránka nikoho neztratil. Nakonec senzačně vyhrál základní část. To ale nebylo zdaleka všechno.

Na jaře 1995 zachvátila Valašsko opojná euforie. Ve čtvrtfinále si Vsetín poradil s Litvínovem 3:1, v semifinále vyřadil bez porážky České Budějovice. V souboji o titul narazil na Zlín. Vstup měl tragickı. Po dvou třetinách úvodního finále v jindy nedobytném „Saddledomu“ prohrával 0:6 a ve třetí části už jen zmírnil skóre na 3:6. Ve druhém duelu však Dadák vyválčil vıhru 2:1 a následně urval ve Zlíně vítězství 4:2. Derby uchvátilo celı region, stadiony se plnily po střechu. Jakmile došly lístky, tiskly se další. Tehdy šlo všechno.

Celek Zlína i k domácím zápasům vyrážel za větším klidem ze Slušovic, kde se během série zabydlel. Ve čtvrtém finále doma vyrovnal zásluhou Josefa Štrauba na 1:1 a nakonec se muselo prodlužovat. Konec přišel už po osmnácti sekundách. Obránci Pavlu Kowalczykovi uvízl puk v kaluži vody, což okamžitě potrestal Vlach. Vsetínská střídačka vybuchla radostí, hráči naskákali na led, trenéři Valášek a Tabara si padli do náručí.

Tak začala nadvláda klubu, kterı panoval extralize na přelomu tisíciletí a získal šestkrát titul. Později zabředl do problémů, v roce 2007 byl administrativním rozhodnutím vyloučen ze soutěže. Jeho mecenáš Roman Zubík byl za podvody odsouzen, po odpykání poloviny trestu ho z vězení propustili. V době největší slávy však byl Vsetín unikát. A po restartu v nižších soutěžích se začal snažit o návrat na vısluní.

Dadák a spol.

Roky, kdy Vsetín kraloval českému hokeji, byly typické i tím, jak často měnil hlavní sponzory a tedy tím i název. V roce 1994 do extraligy postoupil ještě jako Zbrojovka Vsetín, tohle jméno měl klub od roku 1968. V extralize se přejmenoval na HC Dadák a pod touto hlavičkou získal první dva tituly. V letech 1997 a 1998 se extraligovı šampion jmenoval HC Petra Vsetín a poslední dva triumfy si připsal pod názvem HC Slovnaft Vsetín. V roce 2001 klub nastartoval ústup ze slávy s vırazně menšími fi nancemi a taky se jménem HC Vsetín, o šest let později nejvyšší soutěž opouštěl už jako Vsetínská hokejová.