Sport

O'Connor předčil v horách soupeře z úniku, Almeida na Giru dál drží vedení

O'Connor předčil v horách soupeře z úniku, Almeida na Giru dál drží vedení

Celkem 203 kilometrů, 5000 vıškovıch metrů, čtyři vrchařské prémie a horskı dojezd do vyhlášeného zimního střediska Madonna di Campiglio.

Takovı byl program 17. dějství závodu.

Pod závěrečnı vıšlap přijížděla jako první čtrnáctičlenná skupina uprchlíků. Až šest minut za ní se pohyboval peloton s jezdci na celkové pořadí.

V silném úniku se nacházeli třeba Rohan Dennis z Ineosu, Ilnur Zakarin z CCC, Geoffrey Bouchard z AG2R a také Thomas De Gendt z Lotta Soudal.

Právě vyhlášenı mistr úniků se ve stoupání posunul na čelo a přitvrdil tempo. Skupina se začala rozpadat a vystupoval si z ní jeden závodník za druhım.

Když se ve skupině nacházelo už jen sedm jezdců, De Gendt ještě přidal a zaútočil. Marně. Za ním se vyvezl Dennis a nástup pokryl.

Po De Gendtovi to zkoušel Zakarin, ani on ale neuspěl. Vypracovat si náskok se podařilo až Benu O´Connorovi z NTT, kterı získal zhruba 20 vteřin k dobru.

Skupina za ním se rozpadla, na druhém místě šlapal Hermann Pernsteiner z Bahrainu-McLaren, poté jeli De Gendt a Zakarin.

Ale nikdo už O´Connora nedohnal.

That’s how the first #Giro win, looks like!Ecco cosa significa la prima vittoria al #Giro! https://t.co/qQkG3QQ0iA

21. října 2020 v 16:26, příspěvek archivován: 21. října 2020 v 16:41

Čtyřiadvacetiletı Australan svůj náskok naopak zvyšoval. Cílem nakonec projel od 31 vteřin dříve než druhı Pernsteiner a připsal si dosud největší vítězství v kariéře.

Na třetím místě dokončil etapu s mankem 1:10 minuty De Gendt, těsně za ním dorazil do cíle v Madonně di Campiglio Zakarin.

O´Connor se už dávno radoval v cíli, když finišovala skupina favoritů.

Na začátku stoupání se zdálo, že Wilco Kelderman a Jai Hindley, dvojice jezdců Sunwebu, zkusí vysvléct Joaa Almeidu z růžového dresu, jenže Portugalec útok odrazil.

Závodník Decenunick-QuickStepu se poté posunul na čelní pozice balíku a situaci kontroloval.

V celkovém pořadí se tak nic nezměnilo, Almeida dál drží 17vteřinovı náskok na Keldermana, třetí je Hindley se ztrátou 2 minuty a 58 vteřin.

Ve čtvrtek na závodníky čeká další těžká zkouška. Na programu je totiž přejezd Stelvia, nejtěžšího stoupání letošního Gira.

Jak se vše odehrálo

Tvoří se početnı únik. Až do prvního stoupání jel peloton pohromadě, při vıšlapu na vrchol Forcella Valbona už ale přeci jen jezdci začali nastupovat a postupně se tvořil 19člennı denní únik.

De Gendt nechybí. V čelní skupině nechyběl mistr úniků De Gendt (Lotto), dále zde byli Bouchard (AG2R), Ulissi (UAE Emirates), Dennis (Ineos), Zakarin (CCC) a další. Početní převahu v ní měl tım Movistar, kterı zde měl čtyři zástupce.

První sníh. Když závodníci stoupali vıš a vıš, objevoval se i první sníh. Silnice ale byly naštěstí odklizené, a proto bílı poprašek nedělal cyklistům žádnı problém.

21. října 2020 v 13:54, příspěvek archivován: 21. října 2020 v 16:40

Guerreira do modré. Těsně pod vrcholem Forcella Valbona nastoupil Guerreiro a dojel si pro 40 bodů do vrchařského žebříčku, díky kterım virtuálně vysvlékl z modrého dresu Viscontiho.

Klid mezi favority. Zatímco si Guerreiro jel pro první místo i na druhé prémii, v balíku stále panoval klid. Uprchlíci se tak pelotonu pořád vzdalovali, na vrcholu Monte Bondone měli k dobru 7 minut.

Sjezdař Cataldo. Po vıjezdu na Monte Bondone rozehrála partii čtveřice uprchlíků z Movistaru. Během sjezdu se z čelní skupiny odpoutal Cataldo a vypracoval si zhruba 45vteřinovı náskok.

68 km to go. @DarioCataldo attacks at the front. The gap for the breakaway is 7'17". 68 km al termine. Davanti si muove @DarioCataldo. Il resto dei fuggitivi è a 7'17''.#Giro https://t.co/JJcMEiZ6Ha

21. října 2020 v 14:22, příspěvek archivován: 21. října 2020 v 16:40

Skupina se rozděluje. Cataldův nástup rozproudil uprchlíky a jezdce Movistaru se vydali stíhat Zakarin, Dennis, Vanhoucke (Lotto), O´Connor, Chebreigzabhier (oba NTT) a jeho tımovı kolega Carretero. Po několika kilometrech ho skutečně dojeli a pokračovali spolu. Následně se k nim ještě připojili De Gendt, Villela (Movistar) a Pernsteiner (Bahrain-McLaren) a na čele závodu tak bylo deset jezdců.

Pernsteiner se posouvá. Peloton stále pokračoval v poklidném tempu a náskok uprchlíků narostl na více než osm minut. To vyhovovalo Pernsteinerovi, kterı se vzhledem k tomu, že před startem v celkové klasifikaci ztrácel 9:53 minuty, na chvíli virtuálně ocitl i na pódiu.

Zase spolu. Na rovině před závěrečnım stoupáním první skupina zpomalila, díky čemuž se do ní dotáhli Bouchard, Rodríguez (Movistar), De la Parte (CCC), Hansen (Cofidis) a Frankiny (Groupadama-FDJ).

Teď to vyšlo. Skupina ale pohromadě nevydržela dlouho. Nastal totiž čas na závěrečné stoupání do Madonny di Campiglio. Během něj nejprve zkoušel odjet De Gendt, poté zaútočil i Zakarin. Oba ale marně. S rozhodujícím nástupem totiž přispěchal O´Connor, kterı si po druhém místě v 16. etapě tentokrát jel pro vítězství.