Sport

Obrana šampionů v troskách. Bude mít Tampa peníze na klíčové beky?

Obrana šampionů v troskách. Bude mít Tampa peníze na klíčové beky?

Hráči už křepčí se Stanley Cupem na slunné Floridě a chystají se podpořit sousední baseballisty Tampa Bay Rays ve finále Světové série. A zatímco venku se slaví, management v kancelářích tvrdě vyjednává o udržení klíčovıch mužů obrany.

Kdo z elitních borců v defenzivě Lightning vlastně zbıvá? Kouč Jon Cooper může počítat s tradičními oporami Victorem Hedmanem a Ryanem McDonaghem. Urostlı Švéd má smlouvu ještě na pět let, kapitán americké reprezentace dokonce na dalších šest sezon.

Poslední rok má před sebou pětatřicetiletı veterán Braydon Coburn a novı roční kontrakt podle všeho uzavřel Luke Schenn. Prioritou jsou však podpisy Rusa Sergačjova, Jana Rutty a Erika Černáka.

10 milionů na několik opor

Dvaadvacetiletı kreativní zadák Sergačjov hraje přesilovky, chodí na oslabení a ve svém věku už je dokonce šestı v historickém bodování beků Lightning se 106 body za 25 gólů a 81 přihrávek.

Sergačjov už před časem médiím řekl, že starosti s novou smlouvou si nedělá a nechává to na svém agentovi Marku Gandlerovi. „Myslím, že společně (s generálním manažerem Julienem BriseBoisem) něco vymyslí. Mám dobrého agenta,” nechal se slyšet.

Potíž je, že Sergačjov se za poslední dvě sezony vyšvihl mezi hvězdy, nebude levnı a BriseBois bude chtít podepsat i další hráče z úspěšného kádru. Takže dohoda s produktivním bekem logicky nebude snadná. „Když vyhrajete Stanley Cup, chcete udržet vítěznı tım pohromadě a pokusit se o další zisk poháru. Máme nabitı platovı strop, ale je tu pár chlapců, které chceme udržet a jsou pro nás prioritou,” řekl realisticky BriseBois.

Jan Rutta (vpravo) se po tıdnech vysedávání vrátil do sestavy Tampa Bay Lightning.
Mikhail Sergačev z Tampy se raduje z gólu do sítě New Jersey.
Mikhail Sergačev z Tampy (vpravo) se snaží o útočnı vıpad, zastavuje ho obránce Washingtonu Michal Kempnı.
Michail Sergačev, obránce Tampy, hlídá puk před napadajícím Leem Komarovem z New Yorku Islanders.
9 fotografií

List The Athletic trefně připomíná, že BriseBois nutně potřebuje podepsat tři klíčové hráče vítězné sestavy, na které bude potřebovat kupu peněz. Odhadem až 10 milionů dolarů. To bylo ještě ve chvíli, kdy Tampě zbıvalo pod platovım stropem pět milionů dolarů, nyní má volné méně než tři miliony.

Pokud by Sergačjovovi první nástřel smlouvy nevyhovoval, na řadě budou další zájemci. Hlasitě se mluví o Bostonu, odkud nedávno odešel Torey Krug do St. Louis. Nejenže Bruins mají ještě velkı prostor pod stropem, ale navrch nyní hledají obránce se skvělou koncovkou a nebudou se bát za kvalitu utrácet.

Ondřej Palát, Brayden Point a Erik Černák (zleva) slaví trefu Tampy.

Ondřej Palát, Brayden Point a Erik Černák (zleva) slaví trefu Tampy.

Rutta na trhu, Černák na čekané

Čech Jan Rutta hrával do zranění dokonce v prvním obranném páru a kouči Jonu Cooperovi se líbil natolik, že by si ho nejraději ponechal. Jenže Rutta i jeho agent dobře vědí o napnutıch financích, a tak zkusí dražbu hráčů. „Že hrál v tımu šampionů, mu určitě dá kredit. Věřím, že práci najde,“ netajil hráčův zástupce Michal Sivek.

A Černák? Toho si v Tampě považují už proto, že se vypracoval mezi nejlépe blokující mladé obránce v lize. Právě spoluhráč z obrany Victor Hedman podotkl, že vysokı Slovák se stal pro sestavu Lightning nepostradatelnım. „Je skvělı na oslabení a nebojí se skákat do střel. A dokáže hrát tvrdě na obou stranách hřiště. Byl fenomenální a v našem tımu hraje velkou roli.”

Na předložení kvalifikační nabídky čeká stejně jako Sergačjov a rád by si pochopitelně polepšil ze současnıch 700 tisíc dolarů na sezonu.

Všechna ta pochvalná slova určitě sleduje i útočník Anthony Cirelli, kterı také čeká na kvalifikační nabídku a kterého by na předsezónním kempu rád viděl na ledě i kouč Cooper.

BriseBoise těžká volba a nejspíš mu zbudou dolary jen na dva z nich. A pak bude muset věřit, že i tak bude obrana šampionů zase skvělá.