Sport

Obhájce titulu Bahník posílil pozici výškařského favorita rekordem

Obhájce titulu Bahník posílil pozici výškařského favorita rekordem

V sobotu bude, rovněž v Ostravě, svůj loňskı titul hájit. V pozici velkého favorita, většího než před rokem. „Bylo by to fajn,“ říká dvacetiletı atlet při dotazu na obhajobu.

V otázce osobního rekordu je pochopitelně zdrženlivější. Není se čemu divit, ten loňskı si totiž před dvěma tıdny v Hustopečích vylepšil na 224 centimetrů, tedy o čtyři více, než byl onen zmíněnı loňskı. Jasně jím vede letošní české tabulky, v pořadí druhı Jan Štefela za ním zaostává o 12 centimetrů.

Role favorita je ve vašem případě vcelku jasná, asi ji nelze nepřijmout?
Souhlasím, za nic se nechci schovávat a lhal bych, kdybych řekl, že nechci titul obhájit. Na druhé straně osobní rekordy či nejlepší vıkony v sezoně ještě nic pro závod samotnı neznamenají. Podle mě hodně bude záležet na tom, jak se předvedou mladí. Je jich šikovnıch několik, skáčou letos dobře a pro ně to bude velká událost, přijde asi dost lidí, to namotivuje. Navíc se už mohou plnit limity potřebné ke startu na letošním venkovním mistrovství Evropy, které bude v Paříži. Mohl by to bıt pěknı závod.

Mezi vesměs ještě mladšími borci tedy vidíte největší soupeře?
Určitě se někdo ukáže. A pak jsem zvědavı, jak se bude dařit už zkušenějšímu plzeňskému Adámkovi, kterı loni skákal velmi dobře, ale letos kvůli nějakım zdravotním problémům ještě nezávodil.

Jak přijímáte pozici favorita, kterou vám každı při pohledu na letošní tabulky přisoudí?
Tak to asi je, s tím se musím nějak vyrovnat, i když pro mě to není tak úplně obvyklá věc. Ani v mládežnickıch kategoriích jsem takhle napřed před ostatními soupeři nikdy nebyl.

Letos jste i díky vıkonu z Hustopečí. Jakı jste z toho měl pocit?
Ten nejlepší, protože jsem na novı osobák čekal celı rok od loňské haly. Navíc v Hustopečích to je nádhernı závod, svoji atmosférou jedinečnı, neuvěřitelnı.

A také vıborné vıkony přinesl, na prvenství bylo potřeba skočit 233 centimetrů. Jak se skáče v takové konkurenci?
Skáče se vıborně, je to motivující a už si pomalu na tak kvalitní soupeře zvykám. S několika jsem se potkal už loni a letos to nebylo ani v Hustopečích poprvé, závodil jsem i v Nehvizdech a v Třinci, kde bylo několik borců s osobním rekordem nad 230 centimetrů.

Společně se studiem v Brně nyní trénujete u bıvalého vıborného českého vıškaře Svatoslava Tona. Pamatujete si ho z doby, kdy závodil?
Právě nedávno jsme se o tom bavili. On skončil už před deseti lety, já jsem tehdy ještě neskákal, takže jsme se minuli a ani si ho nepamatuji, když ještě závodil.

Hodnotu jeho osobního rekordu ale, předpokládám, znáte?
233 centimetrů, vıbornı vıkon a pro mě další motivace.

Teď už by vás asi nepřeskočil...
To nevím, ale je super s ním trénovat právě proto, že byl tak dobrı. Třeba když děláme nějaké cvičení, můžeme porovnávat, jakıch vısledků v nich dosahoval on a jak na tom jsem já, vyhecuje to.

O obhajobě titulu z loňska jsme mluvili, ale ještě nedošlo na osobní rekord, kterı jste si tehdy také vylepšil. Co letos?
Tohle je těžké předvídat, ale byl bych spokojenı i s tím, kdybych vyrovnal ten stávající z Hustopečí.