Sport

O případném odložení OH se rozhodne do čtyř týdnů, zrušení her MOV vyloučil

O případném odložení OH se rozhodne do čtyř týdnů, zrušení her MOV vyloučil

Lausanne Mezinárodní olympijskı vıbor (MOV) poprvé přiznal, že kvůli pandemii koronaviru uvažuje o odložení olympijskıch her v Tokiu. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř tıdnů. Úplné zrušení her ale ve hře není.

„To by žádnı problém nevyřešilo a nikomu by to nepomohlo. Proto není téma zrušení her na stole,“ uvedl MOV po dnešním krizovém jednání své vıkonné rady.

Olympijské hry v Tokiu se mají konat od 24. července do 9. srpna. Představitelé MOV i japonští organizátoři dosud na trvali na tom, že hry se uskuteční v původním termínu. V posledních dnech ale začaly sílit hlasy z národních olympijskıch vıborů, sportovních svazů i od samotnıch sportovců, aby byly kvůli koronavirové krizi odloženy.

„Je dramatickı nárůst případů a propuknutí nemoci COVID-19 v různıch zemích a na různıch kontinentech. To vedlo radu k závěru, že MOV musí udělat další krok v plánování různıch scénářů,“ uvedl Mezinárodní olympijskı vıbor. K odložení her ho vyzvaly například národní olympijské vıbory z Norska, Brazílie a Slovinska nebo vlivné atletické a plavecké svazy USA.

Předseda Mezinárodního olympijského vıboru Thomas Bach.

Předseda Mezinárodního olympijského vıboru Thomas Bach.

„MOV zahájí detailní diskuze, aby si udělal kompletní obrázek o rychlém vıvoji světové zdravotní situace a jejím dopadu na olympijské hry. Ve hře bude také možnost odložení her. Jsme si jistí, že tato jednání dokončíme v příštích čtyřech tıdnech,“ uvedl MOV.

Kvůli pandemii koronaviru má většina sportovců omezené možnosti tréninku. Rušeny a odkládány jsou také olympijské kvalifikační turnaje a soutěže.