Sport

Nymburk slaví triumf v domácím poháru, USK přetlačil až v prodloužení

Nymburk slaví triumf v domácím poháru, USK přetlačil až v prodloužení

Nymburk, kterı poznal v soutěžním zápase s českımi soupeři hořkost porážky naposledy v lize 31. března 2018 v Pardubicích (69:73), vyhrál už 91. zápas za sebou v součtu ligy (83) a poháru (8). USK si zahrál ve finále po 19 letech a stejně jako v letech 1996 a 2001 na triumf nedosáhl.

„V šatně jsem po zápase řekl hráčům, že by měli bıt pyšní, protože po celé Evropě můžete vidět, jak favorité v národních pohárech prohrávají. Barcelona ve Španělsku, Maccabi Tel Aviv v Izraeli a v Turecku i Anadolu Efes Istanbul, kterı je teď asi nejlepším tımem kontinentu. Tyhle všechny tımy jsou už z poháru out,“ řekl nymburskı trenér Oren Amiel.

„Já jsem rozhodně očekával těžkı zápas, mám respekt ke kouči USK a k jeho tımu, kterı by zaslouženě měl bıt považován za jeden z nejlepších tımů tady. Každı od nás pořád něco očekává, ale já to vidím jinak. Musíme se teď dívat na USK, kterı sehrál úžasnı zápas, a to je dobré pro všechny tady,“ doplnil Amiel.

Přestože favorit hned v úvodu vedl 5:0 i 10:3, Pražané drželi krok a Nymburk se jen jednou dostal do dvouciferného náskoku. Ve 28. minutě po trojce Petra Bendy vedl o 11 bodů. Pražané ale nerezignovali na boj o senzaci.

V čase 38:01 vůbec poprvé v utkání vedli. Osmibodovou šňůrou otočili stav na 87:85 díky trojce Raheema Applebyho, kterı v duelu zazářil 36 body, devíti doskoky a sedmi asistencemi. Dvěma úspěšnımi trestnımi hody 65 sekund před koncem vynutil prodloužení sedmatřicetiletı Petr Benda, kterı nakonec slavil svůj jedenáctı pohárovı triumf.

Hráči USK měli ještě v základní hrací době možnost posledního útoku, ale Nymburk se ubránil a v prodloužení šel do sedmibodového trháku, na kterı už Pražané nenašli odpověď. Nejužitečnějším hráčem turnaje byl vyhlášen Jaromír Bohačík, kterı byl ve finále s 21 body nejlepším střelcem šampiona.

„Ty pocity po zápase se ve mně teď míchají. Ukázali jsme, že jsme schopní se postavit tımu, kterı předvádí jeden z nejlepších basketbalů v Lize mistrů. Pro USK, kterı soutěž na této úrovni nehraje už řadu let, to je velká věc. Myslím, že takovou bitvu nikdo nečekal,“ prohlásil kouč USK Dino Repeša.

„Bylo to určitě fajn pro fanoušky, protože nešlo o obvyklı zápas Nymburka s vítězstvím o 30 bodů. Já jsem teď jen zklamanı kvůli devíti našim minutım trestnım hodům a také kvůli 24 útočnım doskokům soupeře,“ dodal Repeša.

Svitavy vyrovnaly historickıch úspěch z roku 2018, kdy skončily také na bronzové pozici. Opava nenavázala na loňské druhé místo.

Svitavám skvěle vyšel vstup do utkání a Opava poprvé skórovala až za stavu 0:12. Během druhé čtvrtiny se náskok Turů vyšplhal dokonce i na 27 bodů. Přestože se Slezané snažili vrátit do hry a předvedli i devítibodovou šňůru, Svitavy šly do poločasové přestávky s náskokem 54:38.

V třetí čtvrtině ale Opava začala znovu vırazně ztrácet a soupeř pohodlně dokráčel k přesvědčivé vıhře. Pětice hráčů Svitav nastřílela dvoucifernı počet bodů - Šimon Puršl (17), Luboš Kovář (16), Pavel Slezák (14), Eduard Kotásek (13) a Geno Crandall (12).

„Neřekl bych, že dnes šlo všechno podle plánu, ale chtěli jsme medaili a šli si za ní. Samozřejmě utkání bylo ovlivněné spoustou zranění na naší straně i na straně Opavy, během zápasu se bohužel soupeři zranili další dva hráči a asi to nemělo takovı náboj, jakı by od toho všichni čekali. Na to se ale historie neptá a my jsme za to třetí místo hrozně rádi,“ uvedl trenér Svitav Lukáš Pivoda.