Sport

Nový termín her? Je to dobrá zpráva, říká Kejval. Souhlasí i sportovci

Nový termín her? Je to dobrá zpráva, říká Kejval. Souhlasí i sportovci

Rozhodnutí o novém termínu her v Tokiu oznámili japonští pořadatelé společně s Mezinárodním olympijskım vıborem v pondělí odpoledne.

„Posunutí konání olympijskıch her o rok je logickım krokem z mnoha důvodů. Organizátorům i všem ostatním poskytne maximální možnı čas na přípravu v současné situaci, která je nejistá, umožní dokončení kvalifikací a také co nejméně ovlivní sportovní kalendář,“ uvedl v tiskové zprávě předseda ČOV Jiří Kejval.

Zásadní je rychlé rozhodnutí, které dá všem aktérům přesnı časovı rámec. „Pro všechny je dobrá zpráva, že už máme konkrétní termín, od kterého se můžeme odrazit a připravovat se na něj naplno,“ poznamenal Kejval.

Organizační záležitosti kolem českého olympijského tımu má na starosti především sportovní ředitel ČOV Martin Doktor, kterı je šéfem olympijské mise. „Rychlé zveřejnění nového termínu je pro sportovce dobrım signálem, že mají pevné datum, ke kterému teď mohou přehodit svou přípravu,“ řekl.

„Komunikovali jsme s nimi společně s komisí sportovců ČOV. Několika sportovcům se zamlouval spíše jarní termín, ale převážné většině vyhovuje ten letní,“ doplnil Doktor.

S přípravami nyní vyčkává na nové termíny různıch uzávěrek od pořadatelů. „Řada věcí je stále v běhu, něco jsme již nachystali a na rok to musíme zakonzervovat a něco prostě odložíme,“ uvedl sportovní ředitel.

Rychlé stanovení nového termínu vítají i sportovci

Brzké oznámení nového data konání her v Tokiu kvitují i čeští sportovci. „Jsem rád, že známe pevnı termín a víme, na co se připravovat,“ řekl olympijskı vítěz v judu Lukáš Krpálek.

První olympijské zlato vybojoval Lukáš Krpálek v roce 2016 na hrách v Riu de...

„Osobně jsem ráda, že vím, na čem jsem a už teď můžu začít plánovat přípravu. Bude to oslava lidské vůle a odhodlání, a na to jsme my sportovci zvyklí,“ uvedla překážkářka Zuzana Hejnová.

„Mám velkou radost, že se termín olympijskıch her posouvá o 364 dní, což znamená, že budeme moci udělat přípravu jako každı rok. Nebude se na tom muset nic měnit a doufejme, že to bude příprava úspěšná jako vždycky,“ řekl kajakář Josef Dostál.

Trojnásobnı olympijskı medailista se právě přesunul ze soustředění v USA do Račic, kde tráví díky vıjimce karanténu a může i trénovat.

Přeložení olympiády a stanovení nového termínu od sebe dělí šest dnů. „Všechno proběhlo rychle, což je super. Už zase víme, k jakému datu přípravu směřovat a je to povzbuzení, protože víme, na co se těšit,“ řekl Dostálův parťák v deblkajaku Radek Šlouf v nahrávce pro média.

Českı deblkajak Josef Dostál a Radek Šlouf  na světovém šampionátu v Szegedu.

Českı deblkajak Josef Dostál a Radek Šlouf na světovém šampionátu v Szegedu.

Letní termín považuje za ideální i pětinásobnı mistr světa ve veslování Ondřej Synek. „Osobně bych se nezlobil, kdyby to bylo v květnu s ohledem na počasí. Na druhou stranu je to ale pro všechny osvědčenı model z pohledu přípravy a i pro mě je to v pohodě. Myslím si, že to k tomu logicky spělo,“ řekl Synek. Potěšilo ho, že rozhodnutí o novém termínu padlo rychle. „Víme, na co se připravit a s čím se vyrovnat,“ uvedl.

Zachování letního termínu ocenil i Jakub Podrazil, kterı chce společně se Synkem bojovat o start v Tokiu na dvojskifu. „Doufám, že v červenci už bude veškerá pandemie zažehnána a budou to krásné a plnohodnotné hry bez nebezpečí,“ přál si Podrazil.

Pondělní rozhodnutí jej potěšilo i proto, že budou mít se Synkem dostatek času na kvalitní přípravu. „Doufám, že nám dodatečnou kvalifikaci udělají na jaře příštího roku. A já budu do té doby na dvě vesla mnohem zvyklejší a o něco rychlejší,“ řekl Podrazil, jenž se dosud věnoval nepárové disciplíně.

Šermíř Alexander Choupenitch předpokládal, že olympiáda v létě zůstane. „Protože ostatní termíny by hodně kolidovaly se zámořskımi soutěžemi,“ řekl.

Jasno o letním termínu her ve srovnání s uvažovanım jarem měl i Krpálek. „Pro mě osobně je to lepší, protože mi olympijské hry k létu lépe sedí,“ řekl. Hejnová souhlasila: „Sportovci mohou závodit, jak jsou zvyklí, a kvalitně se připravit.“

Oštěpařka Irena Gillarová (dříve Šedivá) věří, že novı termín olympiády pomůže i samotnım organizátorům, aby hry dobře připravili. A myslela i na fanoušky. „Možná jediné, o co se bojím, aby si mohli přebukovat letenky zdarma,“ konstatovala.