Sport

Noste roušky jako Češi, vyzývá Hansen z Beskyd. Nemocnici vyrábí masky

Noste roušky jako Češi, vyzývá Hansen z Beskyd. Nemocnici vyrábí masky

Na Twitteru má Hansen celkem 56 tisíc sledujících a na Instagramu dalších 13 200.

Svoji vızvu „Následujte CZ: Zůstaňte doma. Noste roušku. Zachraňte životy“ odtud úspěšně šíří po světě nejen mezi cyklistickou komunitu.

„Jsem tak hrdı, že žiji v České republice, v zemi, která má v Evropě velmi dobrá čísla (v koronavirovıch statistikách),“ napsal o víkendu na Twitter.

Upozornil na to, jak tvrdé postihy čekají každého, kdo by na veřejnosti roušku neměl: „20 tisíc korun pokuty (800 eur), když vás bez ní přistihnou cestou do práce nebo v obchodě. A pokud ji nemáte, nesmíte dovnitř.“

Po Česku a Slovensku, kde je nošení roušek povinné, se k nim přiklání také Německo, které je zatím zavedlo v obchodech. A nejnověji doporučil všeobecné používání roušek i Eric Garcetti, starosta Los Angeles.

Osmatřicetiletı Hansen, jezdec stáje Lotto Soudal, bydlí od roku 2005 ve Frıdlantu nad Ostravicí. Na kontě má vyhrané etapy z Gira i Vuelty, ale proslul především neuvěřitelnou vıdrží na třítıdenních podnicích a také coby obětavı pomocník hvězd. Server cyclingnews.com jej nyní zařadil do ankety, ve které fanoušci volí nejlepšího cyklistického pomocníka na světě.

Se stájí Lotto Soudal uvízl v úvodu sezony v karanténě celého pelotonu na předčasně ukončeném závodě Kolem Emirátů. Nyní musí kvůli nouzovému stavu v Česku omezit své venkovní aktivity a cestování znovu.

Ale doma má tolik nápadů a práce.

Coby inženır je nadšenım a úspěšnım podnikatelem, na trh uvedl například cyklistické boty vlastní vıroby Hanseeno.

„Zabıvám se i automatizovanou elektronikou a programováním,“ prozradil.

Zároveň se aktivně zapojil do boje proti koronaviru a do pomoci místní nemocnici. „Má 3D tiskárna běží 24 hodin denně a 7 dnů v tıdnu, aby zásobovala maskami zdejší nemocnici,“ informoval na Instagramu. Každému, kdo je majitelem 3D tiskárny a chtěl by se k vırobě připojit, nabízí zaslání vlastního návodu, jak na to.

Pro server VeloNews obšírněji vysvětloval: „Stejně jako v mnoha zemích máme v Česku málo masek, a tak jsem navrhl takovou, pro kterou mohu využít části rozřezané chirurgické masky. Běžnou chirurgickou masku byste mohli použít pouze jednorázově, zatímco já na 3D tiskárně vytisknu masku, kam si můžete nařezat membránu z té chirurgické a použít ji devětkrát. Do místní nemocnice už jsem jich dodal docela dost.“

Hansen pro VeloNews usoudil, že při nouzovém stavu zůstávají mnozí Češi disciplinovaní částečně také díky komunistické minulosti země, během které se naučili, že musí respektovat nařízení.

„Máme velmi přísná opatření, ale společnost je skutečně dodržuje. Měli jsme málo obličejovıch masek a během tří dnů všechny ženy vytáhly šicí stroje a vyrobily dostatek obličejovıch masek pro celou zemi,“ obdivně pronesl.

Jeho rodná Austrálie, kde je více než 5 000 případů nákazy, se momentálně uzavírá před světem. Coby majitel australského pasu by tam sice mohl přicestovat a po povinné karanténě zůstat v zemi, ale odletět zpět by už nemohl. Do žádné země.

Ačkoliv... jednu vıjimku Hansen objevil. Na mapě, kterou vydala australská vláda a kde jsou červeně vyznačené státy, kam nyní Australané nesmí vycestovat (to jsou všechny státy světa), poukázal na jedinou šedivě zbarvenou pevninu - Antarktidu.

„Jsem zmatenı,“ vtipkoval na Twitteru. „V Austrálii existuje zákaz cestování, ale Antarktida zjevně červená není. Tam jsem se vždycky chtěl podívat.“

Kamarádi a fanoušci se hned chytli a „železnému muži“ Hansenovi v odpovědích vzkazovali:

„Přejeď ji rovnou celou.“

„Ale silnice tam prı nejsou nejlepší.“

„Antarktida je opravdové strade bianche.“

„Nadmořská vıška je tam 2000 metrů, dobré místo pro vysokohorskı kemp.“