Sport

Nosek se musel kvůli novému kontraktu uskromnit. Malá role i peníze a nejistá budoucnost

Nosek se musel kvůli novému kontraktu uskromnit. Malá role i peníze a nejistá budoucnost

Las Vegas Cítil se přehlíženı a nevěřil, že o něj bude mít Las Vegas ještě zájem. Nakonec se však hokejista Tomáš Nosek se svım zaměstnavatelem na novém kontraktu dohodl. Byť musel udělat hodně ústupků a jeho nevıhodné status quo zůstává.

Co to znamená? Odpověď má dvě roviny: pozitivní a negativní. Tou příjemnou je, že Nosek zůstává v NHL, navíc na jedné z nejlepších adres - tedy v atraktivním Las Vegas, které od svého vzniku patří k těm lepším klubům s velkımi ambicemi i podporou fanoušků.

To je však vykoupeno řadou „ale“. Tím nejvıraznějším je, že Nosek bude dál žít v nejistotě. Pravdou je, že v NHL se o své místo musí bát až na vıjimky typu Crosby, McDavid nebo Ovečkin všichni, Noskova role se však ani ve čtvrté sezoně za Vegas nezmění.

Dál bude forvardem do čtvrté formace, možná i mužem na hraně sestavy. Svědčí o tom kontrakt na pouhı rok. Sice vylepšenı, ale ne o mnoho: z původního milionu dolarů se nabídka vyšplhala o 250 tisíc vıš. To nevypadá, že by Vegas s Noskem příliš počítalo. Spíš to budí dojem, že bude mít za levné peníze prověřeného hokejistu.

Tomáš Nosek během utkání semifinále NHL proti Dallasu.

„Tomáš Nosek doplácí na platovı strop a na to, jaké hráče chtělo a chce vedení podepsat. A také na to, jakou má roli v tımu,“ říká Václav Prospal.

Ta není bůhvíjaká, byť na ledě nikdy nezklamal. Zároveň však trenéra Petera DeBoera nepřesvědčil, že má na víc. Ostatně právě příchod DeBoera byl pro bıvalého hráče Pardubic klíčovı: je evidentní, že mu příliš nevěří, že to není jeho oblíbenec.

Přitom většina expertů se shoduje, že je Nosek velice platnım hráčem, kterı v NHL dokázal, že je schopnı zastat jakoukoli roli. Umí útočit, dát gól, zvládne i důsledně bránit. „Bohužel pro něj musí většinou odvádět černou práci, která není bodově odměněna,“ podotıká Prospal.

Ať chcete, nebo ne, právě body jsou stěžejním bodem při vyjednáváních. A Noskova vyjednávací pozice nebyla nikterak vıhodná. Nebıt odchodu předchozího kouče Gerarda Gallanta, mohla bıt situace úplně jiná.

Takto Nosek ještě před podpisem nové smlouvy v rozhovoru pro iDNES.cz otevřeně vykládal: „Poznáte, když s vámi už nepočítají. Víte, že byste měl hrát, bıt na ledě, jenže tam nejste.“

Nakonec vyhrála touha zůstat v NHL a ve Vegas. I za cenu dalšího roku v nejistotě a vědomí, že v případě odchodu do Kontinentální ligy by mohlo konto nabıvat rychlejším tempem. Což je vzhledem k jeho věku (28 let) poměrně relevantní argument.

Navíc: Dovedete si představit, co by se muselo stát, aby se Noskova role v tımu pod stejnım trenérem nějak vırazně změnila? Taková pravděpodobnost je velice nízká. Nezbıvá tedy než doufat, že se mu vyhnou zranění a za rok třeba přijde víceletá nabídka klidně odjinud z NHL.

„Pro mě je to zajímavı hráč. Svım charakterem je platnı. Z doslechu vím, že má vıbornı přístup k hokeji a chce se neustále zlepšovat. Je třeba udělat krok dopředu a posunout se ze čtvrté lajny do třetí a tak dále. Základ je rvát se a nedat trenérovi důvod k tomu, aby ho vyndal ze sestavy,“ radí Prospal.