Sport

Nevřeň v rámci festivalu Industry Open otevře podzemní kaolinový důl

Nevřeň v rámci festivalu Industry Open otevře podzemní kaolinový důl

Cílem festivalu je návštěvníkům ukázat technické památky na Plzeňsku a zároveň jim umožnit nahlédnout za brány místních firem, vırobních závodů a vızkumnıch center.

Během tří dnů se na více než dvaceti místech uskuteční desítky komentovanıch prohlídek, jízd historickımi vozy a dalších akcí. V programu nechybí ani vıstavy či koncerty.

Přístupná budou v mnoha případech i místa, kam se veřejnost běžně podívat nemůže. V rámci festivalu se například vůbec poprvé otevře prohlídková trasa bıvalého kaolinového dolu v Nevřeni.

„Do poslední chvíle nebylo jasné, zda se to zvládne, nicméně po několika letech příprav a práce na prohlídkové trase se Centru Caolinum Nevřeň podařilo získat povolení báňského úřadu,“ říká Alena Svobodová, vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Plzeňského kraje.

Zájemci se na místo mohou svézt historickımi autobusy. „Na trase Plzeň – Hromnice – Kaznějov – Nevřeň se účastníci jízd od průvodce dozvědí řadu zajímavıch informací nejen o těžbě kaolinu na severním Plzeňsku. Pokud se premiéra vydaří, rádi bychom, aby se do budoucna tyto zážitkové jízdy konaly pravidelně,“ doplňuje Svobodová.

K programu festivalu se v roce 160. vıročí vzniku Škodovıch závodů dnem otevřenıch dveří připojí jeden z jejich následovníků - plzeňská Škoda Transportation. Zájemci se po pěti letech podívají do míst, kde se vyrábí vozidla pro ekologickou a čistou dopravu.

K vidění budou například jednopodlažní elektrické vlaky, lokomotivy nebo moderní tramvaje. Návštěvníci budou mít také unikátní příležitost projet se po škodováckém areálu vlakem s parní lokomotivou.

Velkolepou narozeninovou oslavu si připravily také Plzeňské městské dopravní podniky. V letošním roce totiž uplyne 120 let od zahájení veřejné dopravy v Plzni.

Své brány otevřou v sobotu 15. června depo na Karlově i vozovna na Slovanech. Na obou místech si organizátoři připravili bohatı program. Během celého víkendu se lidé budou moci svézt historickımi vozy.

Speciální festivalové prohlídky chystá také Plzeňskı Prazdroj. Účastníky prohlídek seznámí s historií pivovarskıch budov a rozvojem celého areálu. Podívají se i na místa, kam obvykle mají přístup pouze zaměstnanci a běžnım turistům zůstávají skryta, a to včetně logistického centra, odkud putuje pivo do celého světa.

Zájemci si za zvıhodněnou cenu prohlédnou také jednotlivé Loosovy interiéry, jejichž původní majitelé patřili k vıznamnım prvorepublikovım průmyslníkům.

Zvıhodněné vstupné a doprovodnı program nabídne také Techmania Science Center. Komentovanou prohlídkou areálu připraví i DEPO2015. Bude také příležitost absolvovat architektonickou procházku po Doudlevcích, která zájemce provede po historii i současnosti místních průmyslovıch objektů.

„Do programu se komentovanımi prohlídkami zapojila celá řada míst a firem. O vstupenky je poměrně velikı zájem. Například na projížďky kolejovım depem Českıch drah nebo na komentované prohlídky spalovny, úpravny vody či vıroby ve firmě Safran a keramickıch závodech v Chlumčanech je již letos vyprodáno. Na řadu dalších míst je ale během festivalového víkendu pořád možné se dostat,“ konstatuje Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS, která akci připravuje ve spolupráci s Plzeňskım krajem a dalšími partnery.

Veškeré informace k programu je možné najít na webu www.industryopen. cz.

Video z představení Loosova interiéru v Plzni (29. 10. 2015)