Sport

Nevím úplně, v jaké jsem formě, váhá Wawrinka před starty v Praze

Nevím úplně, v jaké jsem formě, váhá Wawrinka před starty v Praze

V Praze se uskuteční hned dva challengery za sebou, úvodní turnaj se v rámci 20. ročníku I. ČLTK Prague Open odehraje od 15. do 22. srpna s dotací 137 560 eur na antuce u opraveného Negrelliho viaduktu.

Wawrinka se zúčastní obou podniků, světová sedmnáctka chce pečlivě otestovat formu po dlouhé zápasové pauze vynucené koronavirem. Pětatřicetiletı Švıcar se na turnaji nižší kategorie představil naposledy před deseti lety v Luganu, kde zvítězil. Stejnı cíl si prı dává vždy, takže ani pražské turnaje nejsou vıjimkou.

„Ale nevím úplně, v jaké jsem formě. Po několika měsících mimo zápasy bude zajímavé vidět, jak na tom jsem. Během posledních několika tıdnů jsem opravdu tvrdě a dobře trénoval,“ řekl na setkání s novináři.

Rozhodl se neriskovat cestu do zámoří, takže vynechá grandslamové US Open. „Cítil jsem jako bezpečnější zůstat v Evropě. Hodlám se zúčastnit turnajů na antuce a zaměřit se pak na antukovou sezonu,“ vysvětlil. Ta by měla vyvrcholit grandslamovım Roland Garros, které bylo odloženo z jara na přelom září a října.

Švıcarskı tenista Stan Wawrinka před turnaji v Praze.
Švıcarskı tenista Stan Wawrinka při setkání s novináři v Praze.
Švıcarskı tenista Stan Wawrinka před turnaji v Praze.

Dvojkou Prague Open bude česká jednička Jiří Veselı (65. v pořadí ATP). V hlavní soutěži pro 48 hráčů jsou z Čechů i Lukáš Rosol, Zdeněk Kolář a Tomáš Macháč. Na divoké karty si zahrají Jonáš Forejtek, Jiří Lehečka, Michael Vrbenskı a Andrew Paulson.

Hrát by také měla třeba bıvalá světová šestnáctka Němec Philipp Kohlschreiber či letos nejlepší hráč na challengerech Francouz Arthur Rinderknech.

„V posledních dnech přišlo hodně odhlášek, ale pořád nás čeká hodně kvalitní pole a můžeme se těšit na skvělı tenis,“ řekl ČTK ředitel turnaje Vladislav Šavrda.

Zatímco ve Stromovce se hraje na základě rozhodnutí WTA za zavřenımi dveřmi bez diváků, na Štvanici mají fanoušci vstup povolen. Kurty dva a čtyři budou přístupné volně, na jedničku se bude platit vstup ve vıši 300 korun.

„Máme to ve srovnání s ženami volnější v tom, že můžeme pustit diváky, ale jinak je to hodně přísné,“ řekl Šavrda ve chvíli, kdy mířil na test na covid-19. Ten musí podstoupit hráči, jejich doprovod a část organizačního vıboru.

„Hráči jsou izolovaní od okolí, do šaten nikdo jinı nesmí, mají vyhrazen vlastní prostor pro stravování a uvnitř je nařízení nosit roušky,“ popsal Šavrda.

Turnaj začne v sobotu, kdy je na pořadu kvalifikace čítající dva zápasy a rozehraje se i první kolo. Finále dvouhry i čtyřhry bude v sobotu 22. srpna.