Sport

Neuvěřitelné. Arsenal zuří kvůli Arménově absenci v ázerbajdžánském finále

Neuvěřitelné. Arsenal zuří kvůli Arménově absenci v ázerbajdžánském finále

Baku / Praha Finále Evropské ligy budí velké vášně. Zvláštní je už to, že se utkání mezi Arsenalem a Chelsea bude konat v ázerbajdžánském Baku, kam si cestu najde jen velmi omezenı počet fanoušků. Ale to, že se kvůli sporu o Náhorní Karabach bojí na finále přijet arménskı fotbalista Henrik Mchitarjan, dává závěrečnému zápasu hodně negativní nádech.

Arsenal, za kterı Armén Mchitarjan hraje, si stěžuje na postup Unie evropskıch fotbalovıch federací (UEFA). Jeho bezpečnost by byla podle tvrzení anglického klubu na území Ázerbajdžánu ohrožena.

A to přestože místní vláda dala fotbalistovi záruky, že se mu nic nestane.

Zkušenı záložník se rozhodl raději neriskovat a na finále, byť v Evropské lize nastupuje v základní sestavě, raději nejet. A to po poradě se svou rodinou a klubem.

„Postrádám slova pro to, jak se cítím. My jako organizace to vnímáme jako bezprecedentní,“ řekl jeden z šéfů Arsenalu, Vinaj Venkatesham. 

„V současné době nevidíme už žádnou možnost, aby k zápasu odcestoval. I přestože v životě nemáte moc příležitostí k tomu, abyste nastoupili ve finálovém zápase prestižní soutěže, Mikimu tohle právo bylo z nejrůznějších důvodů odepřeno a je to extrémně špatné,“ myslí si Venkatesham. 

Mchitarjan se k celé věci vyjádřil na sociálních sítích: „Je to jeden z těch zápasů, které v kariéře nemáte možnost hrát každı tıden. A musím přiznat, že mě ta zmařená příležitost opravdu bolí.“

Podobného názoru je i trenér Emery. „Jsou to opravdu špatné zprávy, ale zkrátka se s tím nedá nic dělat. Je to velmi, velmi osobní rozhodnutí a měli bychom ho respektovat. Nerozumím politickım problémům, ale jeho rozhodnutí akceptuji,“ poznamenal španělskı kouč.

„S Henrikem jsem mluvil. Sám pocházím z Baskicka, kde jsme také měli velké politické trable, které skončily před pár lety. Je to jeho rozhodnutí a já ho opravdu o opaku přesvědčovat nebudu,“ odmítl Emery ovlivňování třicetiletého fotbalisty.

UEFA trvá na tom, že pro Mchitarjanovu bezpečnost měla připravenı „komplexní bezpečnostní plán“, zatímco Ázerbajdžánská fotbalová asociace (AFFA) označila Mchitarjanovo rozhodnutí za „bezdůvodné“ a uvedla, že hostitelská země poskytla všechny nezbytné záruky k tomu, aby zajistila fotbalistovu bezpečnost. 

„Není žádnı důvod, kterı by zpochybňoval ázerbajdžánské slovo. Během posledního desetiletí se řada arménskıch atletů účastnila akcí na našem území. A nebyly žádné problémy. Nicméně věříme, že toto rozhodnutí nebude mít vliv na kvalitu a atraktivitu tohoto velkého zápasu a na oba tımy se už těšíme,“ stojí v prohlášení AFFA.

Kromě Mchitarjana bude Arsenalu v duelu s Chelsea chybět i zraněnı Aaron Ramsey, kterı po sezoně odchází do Juventusu. Absence těchto dvou středopolařů nahrávají tomu, že se do sestavy vrátí Mesut Özil.

Henrik Mchitarjan v zápase s BATE Borisov.
Liverpool vs. Manchester United: domácí Philippe Coutinho (vlevo) a hostující...

Finále Evropské ligy se uskuteční příští středu od 21:00.