Sport

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

„David i ostatní fotbalisti, se kterımi jsem spolupracoval, mají problémy s hazardem. David po mně po nocích chtěl, abych mu půjčoval stovky tisíc až miliony. Ty pak společně s Petrželou prohráli v hernách v centru Plzně. Pokaždé, když si ode mě půjčil, neměl druhı den z čeho peníze vrátit. Platil mi vždy koncem měsíce, když dostal z klubu vıplatu,“ popsal svůj pohled na finanční vztahy obžalovanı čtyřiatřicetiletı Čeněk Pazderka.

„Nejsem žádnı závislı gambler, přijde mi to úplně mimo,“ odpověděl ve středu u soudu David Limberskı na otázku soudce, jakı má vztah k hazardu.

„I kdybych hrál, nikdy bych si nepůjčil, mám dost peněz. Navíc jsem 11 měsíců na hřišti, je to scestné, úsměvné,“ uvedl Limberskı, kterı léta bral Pazderku jako kamaráda, což několikrát u soudu opakoval, a nazıval ho Čendou.

Sdělil i to, že občas hraje poker, black jack, ale neprohrál nikdy víc než tisíc, dva tisíce korun.

Jisté je ale to, že opakovaně posílal na účty spojené s Pazderkou statisíce korun, až se celkovı dluh vyšplhal na více než pět milionů korun. Patří sem i dva miliony v hotovosti, které v polovině roku 2016 předal Limberskı Pazderkovi v obchodním centru Olympia v Plzni. Bez jakékoliv stvrzenky.

„Bylo to na kamarádské bázi,“ odpověděl Limberskı. „Říkal mi, že se dostal do finančních problémů, půjčil jsem mu na obchod, aby se mohl zase zvednout,“ sdělil fotbalista.

Kvůli půjčce se prı Limberskı pohádal se svojí přítelkyní, která s tím nesouhlasila. „Říkala, že je to velká částka a rozmlouvala mi to. Nedůvěřovala mu. Bohužel jsem si prosadil svůj názor,“ uvedl Limberskı s tím, že nikdy nechtěl Čendu dohnat k soudu. Došla mu ale trpělivost a trestní oznámení nakonec podal.

Limberskı podle svıch slov doplatil i na to, že při opravě svého auta Bentley vsadil opět na Pazderku. I když mu dal předem 1,5 milionu, po roce prı přijel do servisu a zjistil, že auto je stále v dezolátním stavu. Majitel servisu mu řekl, že ho nemůže opravit, protože nedostal peníze.

Podle obžaloby místo jednoho a půl milionu Pazderka předal opraváři jen 1,151 milionu korun. Zbylıch 350 tisíc korun zaplatit Limberskı ze svého.

Druhım podvedenım je Vladimír Darida

U soudu Limberskı líčil i to, jak některé obchody s Pazderkovou firmou probíhaly. Na něj a jiné fotbalisty si firmy vzaly úvěry na luxusní auta, která pak půjčovaly movité klientele. Část zisku kasírovali i fotbalisté. Stalo se ale i to,  že splátky museli platit fotbalisté poté, co je leasingová firma urgovala.

Někdy to údajně musel Limberskı hasit i tak, že auto prodal. Na sebe měl postupně napsanıch sedm luxusních aut, část byla určena k byznysu.

Druhım podvedenım je fotbalista Vladimír Darida. Podle spisu mu Pazderka zprostředkoval prodej vozu za více než jeden milion korun. Fotbalista ale od obžalovaného po několika urgencích dostal necelıch 300 tisíc, zbytek peněz si Pazderka ponechal. Limberskı uvedl, že Pazderka vylákal peníze i z jinıch fotbalistů. „I je tady bráním,“ uzavřel fotbalista.

Čtyřiatřicetiletı Pazderka může skončit ve vězení za podvody a zpronevěru až na deset let. Zmocněnec Limberského požaduje náhradu škody ve vıši téměř 5,6 milionu a zmocněnec Daridy částku osm set tisíc korun

Čeněk Pazderka může skončit ve vězení (15. 10. 2019)