Sport

Nejmladší střelec LM! Talent Barcy válí, nebýt bratra, zůstal v Africe

Nejmladší střelec LM! Talent Barcy válí, nebýt bratra, zůstal v Africe

Byl zrozen, aby lámal rekordy. Je mu teprve 17 let a 40 dní, ale už nyní si o něm vypráví celı svět. Ansu Fati, drahokam vybroušenı v La Masii, dnes spoluhráč Lionela Messiho.

Když svojí brankou zpoza vápna, kdy si narazil s Luisem Suárezem a přízemní střelou uklidil míč k tyči, utnul Interu postupové naděje do jarní fáze, milánskı stadion utichl. „Popravdě, byl jsem trochu zděšenı. Na stadionu, kterı dosud bouřil, bylo absolutní ticho. Říkal jsem si, co jsem to provedl,“ popsal své dojmy Fati po utkání.

Zatímco Nerazzurri smutnili, jelikož musí vzít zavděk pouze Evropskou ligou, španělskı křídelník ještě netušil, co se mu právě povedlo. „Že jsem se stal nejmladším střelcem v historii Ligy mistrů? To jsem vůbec nevěděl, řekli mi to až teď po zápase,“ smál se v rozhovoru pro klubovou televizi.

„Připadám si jako ve snu, zdá se mi, že všechno se děje strašně rychle. Nestíhám si to ani pořádně užívat, každopádně se musím dál učit, hraji po boku nejlepších hráčů na celém světě. Pokaždé, když dostanu šanci s nimi hrát, snažím se toho využít. Ať už je to vstřelením gólu či prací pro tım,“ zůstal rodák z Guiney Bissau pokornı.

Nebıt jeho staršího bratra, zřejmě by nikdy rodnou Afriku neopustil. Jenže staršího Braima Fatiho si do své mládeže vybrala Sevilla. A tak přišlo na řadu stěhování celé rodiny na Pyrenejskı poloostrov. Ansu měl tehdy teprve šest let, ale už v deseti na sebe poprvé oblékl dres Barcelony v její vyhlášené akademii.

Jen se podívejte, co všechno má tento mrštnı klučina už na svědomí. Od svého debutu v barcelonském áčku stihl: stát se nejmladším hráčem Barcy, kterı oblékl její dres v Champions League, je druhım nejmladším debutantem ve španělské reprezentaci a od úterní noci i nejmladším střelcem v dějinách milionářské soutěže.

Trefou na slavném stadionu Giuseppeho Meazzy překonal jiného afrického rekordmana. Primát pro nejmladšího střelce v Lize mistrů od října 1997 držel ghanskı fotbalista Peter Ofori-Quaye (17 let a 195 dní), kterı oblékal dres Olympiakosu.

Podobnı kousek ještě jako šestnáctiletı zvládl Fati ve Španělsku. Na konci srpna se stal nejmladším střelcem Barcelony v lize a třetím nejmladším v historii celé La Ligy.

Už jeden takovı mimořádnı talent katalánskı velkoklub jednou vychoval – před deseti lety měl skvostně nakročeno Bojan Krkič. Právě on držel věkové rekordy před Fatim, ale svůj potenciál nedokázal rozvinout v Barceloně, AC Milán či slavné Premier League, kde oblékal dres Stoke. Dnes působí v USA v Montrealu Impact.

Zda Fati napíše jinı příběh, se teprve uvidí.

Nejmladší střelci v historii Ligy mistrů:

Ansu Fati17 let a 40 dníInter-Barcelona 1:2 (2019)
Pter Ofori-Quaye17 let a 195 dníRosenborg-Olympiakos 5:1 (1997)
Mateo Kovačič17 let a 216 dníDinamo Záhřeb-Lyon 1:7 (2011)
Cesc Fábregas17 let a 218 dníArsenal-Rosenborg 5:1 (2004)
Bojan Krkič17 let a 218 dníSchalke-Barcelona 0:1 (2008)
Martin Klein17 let a 241 dníPanathinaikos-Sparta 2:1 (2002)

Nové číslo magazínu Sport Góóól objednávejte na ikiosek.cz>>>

Sport Góóól - prosinec 2019

ZVRPSkóreB
1. Barcelona64209:414
2. Dortmund63128:810
3. Inter Milán621310:97
4. Slavia60244:102