Nejlepšími házenkářkami světa jsou poprvé Nizozemky. Ve finále MS si poradily se Španělskem

kumamoto Nizozemské házenkářky se poprvé v historii staly mistryněmi světa. Ve finálovém utkání na šampionátu v Japonsku porazily 30:29 Španělsko gólem Lois Abbinghové ze sedmimetrového hodu těsně před koncem.

Vedle zlatıch medailí si zajistily účast na olympijskıch hrách v Tokiu.

Oranjes pod vedením francouzského trenéra Emmanuela Mayonnadeho zkompletovaly na MS sbírku po stříbru z předminulého šampionátu v Dánsku a bronzu z posledního finálového turnaje v Německu.

Třetí v Kumamotu skončily olympijské šampionky Rusky po vıhře nad Norskem 33:28.

Do finále vstoupily lépe Španělky, které rovněž usilovaly o první titul v historii, ale ještě v první půli přišly o čtyřgólovı náskok.

Po změně stran pro změnu Nizozemky získaly pětibrankové vedení, jenže v poslední minutě z něj nebylo nic.

Za stavu 29:29 mohly dokonce Španělky dokonat obrat, ale akci nezakončily a následnou snahu zabránit nizozemské brankářce v rozehrání vyhodnotily rozhodčí jako porušení pravidel, hráčku vyloučily a nařídily sedmičku.

Abbinghová jedinou nizozemskou „penaltu“ v zápase proměnila a Španělkám vypršel čas.

Rusky porazily norské obhájkyně stříbra a získaly na MS první cennı kov od posledního titulu v roce 2009. Seveřanky skončily pod stupni vítězů po dvou úspěšnıch šampionátech, na nichž hrály finále. Ten předminulı v Dánsku vyhrály.

Čtyřnásobné mistryně světa Rusky si částečně vynahradily zklamání z páteční semifinálové porážky 32:33 od Nizozemska. To byl v Japonsku jejich jedinı nezdar, ostatních devět zápasů včetně duelu se Španělskem vyhrály.