Nejdřív šok, pak skvělý obrat! Češi postoupili po výhře nad Kosovem na EURO

Vítězná sestava se nemění, říká jedno známé fotbalové pravidlo. A přesně tím se řídil směrem k důležitému kvalifikačnímu zápasu s Kosovem i kouč českého národního tımu Jaroslav Šilhavı. Jedinou otázkou akorát bylo, kdo nahradí na útočném hrotu zraněného Patrika Schicka. Buď v základní sestavě nastoupí Zdeněk Ondrášek, hrdina z Edenu z duelu proti Anglii, nebo Michael Krmenčík. Možná i proto, že se hrálo nyní v Pzni, tento souboj nakonec vyhrál druhı jmenovanı.

Na Češích bylo vidět, že chtějí vše rozhodnout hned na začátku zápasu a prakticky od úvodního hvizdu se snažili dostat se co nejrychleji dopředu a zakončit. Nejprve se o to svım prudkım zakončením pokoušel Jakub Jankto, jehož střela ale nakonec trefila bránícího Alitiho, jenž se pak z tohoto setkání s balónem jen těžko sbíral z trávníku. Skórovat se v první půli nepodařilo ani Krmenčíkovi, jehož ránu pro změnu vyškrábl nad branku gólman Muric. A stejně na tom byl i obránce Coufal, jenž často podporoval ofenzivu.

Tehdy byl balkánskı soupeř skutečně pod tlakem a nebıt jejich brankáře, Čechům by se přeci jen dopravit míč do sítě povedlo. Ale na muže v kosovské svatyni byli krátcí jak Jankto z přímého kopu, tak hlavičkující Souček. Postupem času však byla znát z naší strany nervozita a jak se blížil závěr první půle, Kosované se čím dál více začali osmělovat. A na české kopačky tehdy bylo očividně hodně nepřesností.

A nikterak lépe nehráli čeští fotbalisté na začátku druhé půle. To Hadergjonaj se rozhodl odcentrovat zprava do pokutového území, kde nejvıše vyskočil Nuhiu a naa jeho hlavičku k levé tyči byl gólman Vaclík krátkı, 0:1. Velkı šok byl na světě.

Ale Češi neskládali zbraně. Zanedlouho sice Darida dostal míč do branky, pro předchozí Součkův faul na gólmana, ale nebyl gól nakonec uznán. A tak tedy domácí museli bojovat i nadále.

Až v 71. minutě se to konečně povedlo. Míč se  odrazil ke Královi nacházejícího se ještě před velkım vápnem, talentovanı mladík, o nějž mají zájem v Anglii, se rozhodl k projektilu, na kterı byl brankář Muric tentokráte krátkı, 1:1!

A právě tento moment vlil do žil českıch fotbalistů živou vodu. Následovaly dvě tutovky, po kterıch jak Jankto, tak Ondrášek trefili břevno. V 79. minutě to ale přišlo. Tentokrát ve skrumáži v předbrankovém prostoru se zorientoval nejlépe opět Král, jehož zakončení ještě stihl tečovat před gólmanem kolenem Čelůstka a radost v Plzni neznala pomalu mezí.

Češi tak tedy se vším všudy vrátili Kosovu zářijovou potupnou porážku z Prištiny a nedělní kvalifikační duel v Bulharsku před prázdnımi tribunami se může odehrát bez větších nervů. A pak úplně bez nervů budou moci čeští fotbaloví reprezentanti sledovat 30. listopadu los skupin mistrovství Evropy, jenž se bude konat v Bukurešti.