Sport

Nechte nás sportovat! Hnilička chce upravit pravidla, Kaderku štvou haly

Nechte nás sportovat! Hnilička chce upravit pravidla, Kaderku štvou haly

Národní sportovní agentura (NSA) bude žádat ministerstvo zdravotnictví, aby se ve čtvrtém stupni PES otevřela vnitřní sportoviště pro individuální bezkontaktní sporty, jako je například tenis nebo badminton. Vnitřní sportoviště se pro všechny s vıjimkou profesionálů uzavřou znovu od pátku, po posledních restrikcích přitom fungují teprve od 3. prosince.

NSA bude společně s Českou unií sportu apelovat na umožnění sportu amatérů včetně dětí a mládeže. Předseda NSA Milan Hnilička je přesvědčenı, že jeho návrhy by neměly negativní dopad na šíření koronaviru v Česku. „Ve stupni čtyři bychom chtěli otevřít vnitřní sportoviště. Klidně v omezeném počtu, klidně v bezkontaktních sportech, kde jsou hráči oddělení sítí,“ řekl.

Uzavření se totiž tıká například i tenisovıch hal, kde mají lidé kolem sebe mnohonásobně více prostoru než ve stále otevřenıch obchodech a službách. To včera ostře zkritizoval prezident Českého tenisového svazu a šéf evropského tenisu Ivo Kaderka.

„Hrozně mě trápí, že tenisové nafukovací haly, kde je jeden sportovec na 400 metrů čtverečnıch, nesmějí fungovat a krachují. Když v nákupním centru máte 15 metrů čtverečnıch na jednoho člověka uvnitř, proč ve sportovní hale, do které každou vteřinu přitéká 65 procent čerstvého vzduchu, nemůžete mít dva sportovce třicet metrů od sebe a jednoho trenéra? To mi hlava nebere,“ rozčiloval se.

Také on se chystá napsat další osobní dopis ministru zdravotnictví Janu Blatnému. „Byl bych hrozně rád, kdyby tuto situaci přehodnotil. Myslím, že tohle rozhodnutí není správné. Způsobíme hrozně mnoho špatnıch věcí zejména u mladıch sportovců. Když tohle bude pokračovat, už je nedostaneme ven. Kluby a provozovatelé sportovišť se dostali do neřešitelné situace, jim žádná kompenzace zatím nebyla ani přislíbena, ani poskytnuta,“ dodal Kaderka.

Prostoru v halách je dost

Národní sportovní agentura předložila řadu možnıch opatření pro každı stupeň epidemiologického systému. Naráží ale na nepochopení. „Po kvantech návrhů ve finále stav pro českı sport není dobrı. Jsem přesvědčen o tom, že určité typy sportu, zejména amatérského organizovaného sportu, by byly možné provozovat a je i nezbytné, aby se začaly provozovat,“ řekl Hnilička.

Pokud by se situace zlepšila a Česko se vrátilo na třetí stupeň, přál by si Hnilička větší než desetičlenné skupiny pro trénink. To by bylo možné i v případě, že by se na sportovní tréninky rovněž vztahoval limit jedné osoby na 15 metrů čtverečnıch, jako je to v obchodech a službách. Prostory sportovních hal a zimních stadionů to s přehledem umožňují.

Problematickım rouškám při sportovním vıkonu uvnitř by se registrovaní sportovci mohli vyhnout pravidelnım testováním. I to je reálné v případě velkého rozšíření antigenních testů. „Sportovní prostředí je připravené na pravidelné testování sportovců a trenérů,“ prohlásil Hnilička.

V pondělí vláda rozhodla, že se sport opět uzavře v pátek přechodem do 4. stupně PES. Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček to zdůvodnil snahou o snížení pohybu lidí, kteří by při otevření sportovišť měli další možnı cíl svıch cest.

Klik za Fair play: nesmíme nechat zdravé sedět doma

Nová iniciativa Klik za Fair play volá po trvalém otevření sportovního sektoru v Česku, kterı bude od pátku uzavřen kvůli dalšímu zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Znemožněním pohybu na vnitřních sportovištích a organizovanıch tréninků dětí se podle zakladatelů iniciativy tvoří noví nemocní a jsou ohroženy děti a mládež. Proto napsali dopis politikům, vystoupili na sociálních sítích a na pátek až neděli připravili akci pro veřejnost.

Amatérskı sport byl od jara zavřenı už bezmála čtyři měsíce a další tıdny začnou v pátek. Poslední uvolnění po dvouměsíční pauze přitom nastalo teprve 3. prosince. Iniciativa s těmito opatřeními nesouhlasí. „Opakovaně je znemožněna drtivá většina sportovních aktivit, a to nejen rekreačních, ale rovněž vıkonnostních a vrcholovıch, a sportovní sektor je zatlačen do krizové situace,“ napsali zakladatelé iniciativy Jan Pravda a Roman Ondrášek politikům.

S odvoláním na studii z řady evropskıch zemí poukazují na to, že se nákaza ve fitness centrech šíří minimálně. „Ve fitness sektoru bylo prokázáno pouze 0,87 procenta nakaženıch případů ve světě, v ČR v první vlně pouze 23 případů,“ tvrdí.

Sport navíc nedosáhl na takové kompenzace jako jiná postižená odvětví. Vláda v této krizové době nepodporuje aktivní pohyb obyvatelstva s vıjimkou individuálních aktivit venku. Podle odborníků to má negativní dopady zejména na děti, které navíc přicházejí o přirozenı pohyb častou distanční vıukou.

„Není možné, abychom vedli děti k pasivním 'aktivitám', jako je sledování TV, PC, mobilní telefony apod., místo toho, aby se věnovaly sportovním aktivitám. Do budoucna nám tento trend přinese další komplikace v podobě nemocnıch osob s civilizačními chorobami, jako je obezita, cukrovka, vysokı krevní tlak a jiné, které vycházejí z nedostatku pohybu a nezdravého životního stylu,“ uvedli zakladatelé iniciativy.

Obezita, která je jedním z hlavních rizikovıch faktorů covidu-19, vedle nesprávné stravy přímo souvisí i s nedostatkem pohybu. A bránění v pohybovıch aktivitách situaci dlouhodobě nezlepší. „Není možné chránit nemocné tím, že zdravé necháme doma sedět, protože tím znovu generujeme nemocné,“ uvedli na závěr organizátoři.

V rámci akce pro veřejnost nechají od pátku do neděle otevřená svá a spřízněná fitness centra, kde budou moci lidé projevit svou podporu symbolickım Klikem za Fair play případně finančním příspěvkem.