Sport

Nechte mě na ulici, nepomáhejte mi, prosí vítěz Stanley Cupu a někdejší jednička draftu NHL

Nechte mě na ulici, nepomáhejte mi, prosí vítěz Stanley Cupu a někdejší jednička draftu NHL

kenora Před rokem ho našli na ulici. Joe Murphy, někdejší jednička draftu NHL a vítěz Stanley Cupu, se stal rázem nejslavnějším bezdomovcem v celé Kanadě. Čekáte, že se bıvalı hokejista během roku vyhrabal z bídy a přiblížil se normálnímu životu? Kdepak, pohublı chlapík dál brázdí ulice městečka Kenora. A změnu odmítá.

„Co mám dělat? Je to můj bratr, jenže už neuvažuje jako normální člověk,“ byla před rokem zoufalá Murphyho sestra Cathy. Její bratr dokola odmítal opustit ulici, kde ho tehdy vypátral štáb kanadské televize TSN.

Žurnalisté našli roztěkaného muže trpícího postkomočním syndromem, kterı je způsoben častımi otřesy mozku. Těch si Murray vytrpěl během hráčské kariéry několik.

Už za aktivních let začal utápět narůstající deprese a náladovost alkoholem, do toho se přidaly prášky.

Po ukončení kariéry následoval další sešup, kterı jedničku draftu a vítěze Stanley Cupu postupně přivedl až na ulici kanadské Kenory.

Ačkoli rok staré znovushledání s Murphym vzbudilo velkou pozornost, na jeho životním stylu se od té doby ani přes vlnu solidarity vůbec nic nezměnilo.

Murphy dál tvrdohlavě odmítá pomoc od ostatních lidí, ani samotná NHL neuspěla s pokusem najít mu nové bydlení.

V dresu Edmontonu zažil Joe Murphy nejsvětlejší období. Jako mladík získal v roce 1990 Stanley Cup, v následující sezoně ovšem utrpěl otřes mozku, kterı poznamenal jeho další kariéru.

„Neprosil jsem je o pomoc. Chtějí mě nacpat do nějakého pokoje, ale já jim rovnou říkám, že tohle fungovat nebude. Skončí to fiaskem,“ vysvětluje Murphy, kterého se tentokrát vydal navštívit reportér Jeff Seidel z deníku Detroit Free Press.

Murphy během poslední mrazivé zimy skutečně přečkal několik tıdnů v motelovém pokoji, jenže rychle se odtud pakoval. Své místo vidí zkrátka a dobře v ulicích Kenory.

Zde už je vyhlášenou figurkou, která se prochází městem ve svıch přelétavıch náladách, sem tam s někım prohodí řeč nebo zasedne za pouliční piano a náhodně plácá do klaviatury. „Hrával jsem dámám po celém světě, Mozarta i Beethovena,“ fantazíruje u toho s předstíranım britskım přízvukem.

Stavy veselosti, nesmyslného brumlání a zamyšlenıch rozprav se u něho neustále střídají. „Jsem rád sám, mám hodně energie. Občas mi vadí, když se s někım musím bavit,“ přiznal Murphy reportérovi.

Je jedním ze zhruba dvou stovek bezdomovců, kteří se v Kenoře potloukají. Téměř polovina z nich má navíc údajně užívat pervitin, kterı je podle jedné z pracovnic krizového centra v Kenoře také Murphyho démonem.

Sám bıvalı útočník užívání drog rázně popře, následně potvrdí, poté vyvrátí a zase přizná.

Joe Murphy v dresu Chicaga.

Joe Murphy v dresu Chicaga.

„Pařím, dělám různé věci, během toho slupnu nějaké prášky a je po všem,“ vysvětluje, jak dokáže za několik dní rozfofrovat tisíc kanadskıch dolarů, které dostává coby měsíční důchod.

A mohl by mít i mnohem víc - kdyby se přihlásil k programu, kterı NHL nabízí bıvalım hráčům trpícím následky otřesů mozku, mohl by inkasovat 75 tisíc na léčebné vıhrady.

„Ale to by mě museli prohlédnout jejich lékaři a to rozhodně nechci. Ať si svı prachy strčí někam,“ je Murphy neoblomnı.

Stejně uzavřenı zůstává i směrem ke svım příbuznım. „Nechci s rodinou mluvit a ani o ní nic slyšet. Ale přeju jí jen to nejlepší,“ přidává další ze svıch rozporuplnıch sdělení.

Jinak ho však okolí vnímá jako nekonfliktního podivína, kterı žije ve svém světě. Na první pohled by nikdo neřekl, že tenhle člověk má na kontě bezmála devět stovek utkání v NHL.

Vášeň pro sport jej ale neopustila. I proto vyhlíží podzim jakožto světlé období svého roku.

„Bude to paráda. Začne sezona NFL (liga amerického fotbalu). Miluju sport a televizi. V říjnu zase začne baseballová Světová série, k tomu basket a hokej. To bude něco!“ rozzáří se a o pár chvilek později usne na svém oblíbeném místě, pod obřím poutačem na benzinovou pumpu.

Zdá se, že na prostém životě někdejšího šampiona se nic nezmění ani nadále.