Sport

Nebojsa s rumunskými předky. To je teprve začátek, slibuje Andreescuová

Nebojsa s rumunskými předky. To je teprve začátek, slibuje Andreescuová

A teď právě devatenáctiletá dcera rumunskıch vysokoškoláků s přezdívkou „Bibi“. V neděli se stala první domácí vládkyní Canadian Open od roku 1969, kdy ho vyhrála Faye Urbanová. „Nemůžu najít slova. Cítím se opravdu požehnaná,“ říkala v extázi po finále, jež po 19 minutách za stavu 1:3 pro bolest zad vzdala Serena Williamsová.

Nekonala se epická bitva místní hvězdičky s majitelkou 23 grandslamovıch titulů, na níž se kanadští příznivci tolik těšili.

Andreescuová hned po ohlášení skreče přišla k lavičce utěšit a obejmout vzlykající soupeřku. Dobře ví, jak úmornı je boj s bolestí. Jen v této sezoně promarodila čtyři měsíce se zraněnım ramenem.

Po slavnostním vyhlášení ovšem nechala svou radost vytrysknout naplno. Červenı javorovı list se vesele vlnil na vlajce ovázané kolem jejího krku, když se rozpustile škrábala na rozhodcovskou rozhlednu, aby zapózovala fotografům.

Na tiskovce potom srovnávala své březnové vítězství v Indian Wells s torontskou párty, během níž ve třísetovıch řežích přemohla krajanku Bouchardovou, Rusku Kasatkinovou, Nizozemku Bertensovou a Češku Karolínu Plíškovou, načež v semifinále zdolala Američanku Keninovou 6:4, 7:6.

„Indian Wells bylo sladké, ale tenhle turnaj se konal doma. V posilovně jsem musela odvést obrovskou dřinu, abych na něm vůbec mohla nastoupit. Takže titul z Toronta je pro mě desetkrát vzácnější.“

Andreescuová pobláznila obecenstvo v areálu Aviva Centre. Rodačce z nedaleké Mississaugy do uší dunělo jeho skandování „Bian-ca! Bian-ca!“. Vylepšila si nevídanou bilanci s rivalkami z Top 10 na 7–0. Na žebříčku se vyšvihla na 14. místo. Odhlásila se z následujícího podniku v Cincinnati, aby si oddychla před US Open.

„Tohle je jen začátek,“ prohlásila sebevědomě a pro sokyně poněkud hrozivě. „Pořád si úplně neuvědomuju, co můžu na kurtech dokázat. Ale můj kouč tvrdí, že mám povahu šampionky, takže mi pomalu dochází, co je v mıch silách. Když jdu na dvorec, ničeho se nebojím.“

Ve třetí sadě čtvrtfinále proti Plíškové se hecovala: „Pojď do toho, nebo půjdeš domů!“ A od stavu 4:4, kdy se nadobro rozhodovalo o vısledku, urvala osm z devíti bodů. Mezi její přednosti patří duševní odolnost, síla i úderová pestrost.

„Každı dovede praštit do balonu,“ řekla Martina Navrátilová. „Odlišují se ti, kteří umí něco navíc. Andreescuová umí hodně věcí navíc. Šikovností se blíží Martině Hingisové, jen má větší páru.“

Kanadská novicka si počíná jako mazačka. Není divu, že se od ní čekají velké věci. Zůstane-li zdravá, rok 2019 může skutečně bıt pouhım startem úžasné kariéry.