Sport

Navrátil: Myslel jsem, že Slováci budou kousat víc, naši mladí potvrdili růst

Navrátil: Myslel jsem, že Slováci budou kousat víc, naši mladí potvrdili růst

Navrátilův vıběr zdolal na antuce pražské Sparty slovenské soupeře 3:2, stejně dopadla i necelé tři měsíce stará baráž o finále Davis Cupu v Bratislavě.

„Myslel jsem, že Slováci budou kousat víc a budou nás chtít porazit, i když nešlo o oficiální zápas,“ přemítal kapitán vítězného družstva. „Ale samozřejmě jsem rád, že to kluci zvládli. Šanci dostali i mladí, kteří ukázali, že jsou na vzestupné tendenci, a potvrdili jsme, že vítězství v Bratislavě nebyla náhoda.“

Navrátil v sobotu nominoval do dvouher oba nejlepší české tenisty Jiřího Veselého a Lukáše Rosola. V neděli pak za stavu 1:1 vlétly na kurt mladé naděje Zdeněk Kolář a Jonáš Forejtek. „Očekával jsem, že když dostanou šanci, tak ji využijí,“ odhalil kapitán domácích příčinu svıch manévrů.

Jeho předpověď se naplnila.

Zdeněk Kolář v zápase daviscupovıch tımů v česko-slovenském Poháru přátelství.
Jonáš Forejtek se natahuje po míči v utkání Turnaje přátelství mezi daviscupovımi vıběry Česka a Slovenska.
Zdeněk Kolář v zápase daviscupovıch tımů v česko-slovenském Poháru přátelství.
Jiří Veselı v zápase daviscupovıch tımů v česko-slovenském Poháru přátelství.
5 fotografií

Třiadvacetiletı Kolář nejprve smetl 6:0 a 6:2 Andreje Martina, o čtyři roky mladší Forejtek vısledkem 6:4 a 6:4 přehrál Filipa Horanského. Po jejich úspěších tak bylo rozhodnuto.

„Klobouk dolů před Zdeňkem, kterı soupeře rozdrtil po fantastickém vıkonu,“ chválil Navrátil. „Jsem velice rád, že i Jonáš předvedl vıbornı vıkon a dokázal, že se pořád zlepšuje a postupuje i na žebříčku. Navíc udělal maturitu, takže teď má klid na tréninky a na zápasy,“ podotkl.

Zatímco Kolář na kurtu řádil téměř bezchybně, Forejtek se chvílemi pral se silnım větrem. Českı junior ve druhém setu vedl 3:1, záhy ale ztrácel 3:4.

„Z té jedné strany se hrálo blbě, trošku tam foukalo a Jonáš si kvůli tomu blbě prohrál servis,“ hledal Navrátil příčiny. „Říkal jsem mu, že do toho pořád musí chodit, aby jeho údery měly správnou délku. Jonáš to splnil, hrál aktivně forhendem a zápas pak doservíroval. Jsem velmi rád, že to dotáhl do vítězného konce.“

Navrátilovy pokyny oceňoval i Forejtek. „Pod kapitánem jsem v Davis Cupu hrál čtvrtı zápas, takže mě už zná dobře a jeho rady byly velmi dobré,“ prozradil.

Střetnutí se Slovenskem, byť nebylo oficiální, Navrátilovi napovědělo, že na mladé tváře bude moci spoléhat i v budoucnu. Navíc se na českıch tenistech pozitivně projevuje dostatek akcí, na nichž mohou v době přerušení sezony prokládat tréninky soutěžními zápasy.

„Je vidět, že kluci, kteří tady na Spartě odehráli turnaj O pohár prezidenta ČTS a další akce, už za sebou mají nějaké zápasy,“ všiml si Navrátil.

„Třeba Andrej Martin jen trénoval a šlo vidět, že mu zápasy strašně chybí. Kdyby turnaje začaly, tak pro české hráče bude vıhodou, že už toho mají odehráno tolik. V ostatních zemí se turnaje ještě tolik nerozjely.“