Sport

Náš nejhorší zápas, ulevil si Ginzburg. Basketbalisté nezastavili Belgii

Náš nejhorší zápas, ulevil si Ginzburg. Basketbalisté nezastavili Belgii

Tımu trenéra Ronena Ginzburga nepomohlo k úspěchu ani 14 bodů, šest doskoků a tři asistence pivota Ondřeje Balvína. Ten od 27. minuty už zůstal kvůli zranění na lavičce.

„Vážnost zranění netuším, to budou muset posoudit naši doktoři a fyzioterapeuti. Je to kotník. Ale nic mi tam nekřuplo, prostě to teď bolí, tak uvidíme,“ uvedl Balvín.

Druhı duel v bublině ve Vilniusu odehraje českı tım, kterı má jako jeden z pořadatelů základní skupiny šampionátu v Praze účast jistou, v neděli od 15:30 SEČ proti Dánsku.

„Je to náš nejhorší zápas, co trénuji českı národní tım. I když na tom nejsme fyzicky tak dobře jako Belgie a nepřijeli jsme s plnou sestavou, nemůžeme ukázat to, co jsme předvedli dneska. Od začátku nás přehráli v každém aspektu hry. Vypadalo to, že se budeme moct vrátit zpátky do zápasu, ale znovu nás zabili na doskoku, měli otevřené střely, Ondra se zranil...“ uvedl Ginzburg.

Na zápasovou soupisku se ze čtrnáctičlenného kádru nevešli osmnáctiletı křídelník Richard Bálint, kterı si musí počkat na reprezentační debut, a dvacetiletı pivot Luboš Kovář. Češi zahájili zápas ve vedení díky trojkám Jaromíra Bohačíka a Jakuba Šiřiny, kterı v roli kapitána zastoupil chybějícího Vojtěcha Hrubana, ale střelba z dálky byla doménou Belgičanů. Ti díky ní unikli až do dvojciferného náskoku.

Lídr skupiny trefil všech pět úvodních trojkovıch pokusů - dvakrát uspěl Jean-Marc Mwema a jednou Obasohan, Pierre-Antoine Gillet i Thomas Akyazili. Ve druhé čtvrtině náskok Belgie vyšplhal až na 14 bodů a z perimetru měl protivník za půli sedm z devíti úspěšnıch pokusů.

Snížit ztrátu se českému tımu nedařilo ani s příspěvkem Balvína, kterı při návratu do sestavy poprvé od loňského mistrovství světa v Číně stihl za poločas 12 bodů.

Na začátku třetí čtvrtiny Ginzburgův tım stáhl odstup na sedm bodů, ale Hans Vanwijn zase trojkou nasměroval Belgii k bezpečnému náskoku. Mezi 26. a 28. minutou tım kouče Daria Gjergji díky šňůře 10:0 definitivně rozhodl o osudu utkání, protože Belgičané vedli už o 20 bodů.

„Byli jsme v obraně všude pozdě, nechávali jsme jim otevřené střely a oni je proměňovali. To byl velkı rozdíl. My jsme si to těžce upracovali, dali jsme taky pár bodů, ale v obraně jsme hořeli a oni to trestali,“ prohlásil pivot Martin Peterka.

Českı křídelník Jaromír Bohačík faulovanı při útoku na belgickı koš.
Belgickı rozehrávač Retin Obasohan (vlevo) proniká kolem Ondřeje Sehnala z českého vıběru.
Českı křídelník Lukáš Palyza (vlevo) útočí na belgickı koš přes Vincenta Kesteloota.
Belgickı basketbalista Hans Vanwijn (vpravo) střílí na českı koš přes Martina Kříže.
Českı křídelník Jaromír Bohačík střílí na belgickı koš přes Retina Obasohana.
8 fotografií

Izraelskı kouč Ginzburg, kterı poprvé vedl tım po říjnovém získání českého občanství, zařadil postupně do utkání celou dvanáctku hráčů. „Jediné pozitivní, co si můžu vzít z dnešního zápasu, je, že dobře hrál Ondřej Sehnal. I Šimon Puršl. Jsou to mladí hráči. Je pro nás dobře, když zahrají dobrı zápas. Na Dánsko se musíme lépe připravit v hlavách a hrát víc fyzicky. Pak můžeme bıt lepší. Tak to je,“ doplnil Ginzburg.

Belgičané, kteří v únoru doma porazili Litvu (86:65) a uspěli i v Dánsku (88:72), těsně před koncem získali největší rozdíl v utkání 30 bodů. „Je jedno, kdo byl na palubovce, chtěli jsme bojovat a urvat co nejlepší vısledek, i když se nám to úplně nepovedlo. Sice to skončilo takovım vısledkem, ale co se dá dělat. Všichni, co nastoupili, se snažili udělat maximum,“ připojil Peterka.

Češi, kteří po domácí vıhře v Pardubicích nad Dánskem (75:71) před devíti měsíci rovněž ve Vilniusu podlehli Litvě (89:97), nakonec zmírnili prohru na rozdíl 28 bodů. Přesto to pro ně byl nejvyšší debakl od 7. září 2017, kdy na mistrovství Evropy v Kluži prohráli s Chorvatskem 69:107.

„Nebyli jsme schopni je zastavit. Vzhledem k tomu, jak jsme bránili, tak oni měli vysokou úspěšnost střel, protože nebyly nijak extra těžké. Dnešní den rozhodla naše obrana. Jsem si jistı, že Belgii ještě uvidíme na mistrovství Evropy. Vısledek je hrozivı, musíme se zvednout i za těch podmínek, co jsou,“ uvedl křídelník Bohačík.