Sport

Nakaženého Péreze nahradil zkušený Nico Hülkenberg. Do Británie přicestoval jen s botami a helmou

Nakaženého Péreze nahradil zkušený Nico Hülkenberg. Do Británie přicestoval jen s botami a helmou

Mexického pilota formule 1 Sergia Péreze, kterı je kvůli pozitivnímu testu na koronavirus v karanténě, nahradí v příštích dvou závodech ve stáji Racing Point zkušenı Němec Nico Hülkenberg. Nejrychlejší čas pátečních tréninků na Velkou cenu Británie formule 1 zaznamenal jeho tımová kolega Lance Stroll.

Dvaatřicetiletı Hülkenberg loni obsadil v barvách Renaultu celkové 14. místo. Předtím jezdil za Williams, Sauber a předchůdce Racing Pointu Force India. Celkem má v seriálu na kontě 177 závodů. Do Británie přijel až ve čtvrtek a hned se podrobil testu na koronavirus.

„Najít za Sergia narychlo náhradu nebylo snadné, ale v Nicovi máme super náhradníka, kterı navíc dobře zná náš tım,“ řekl šéf stáje Racing Point Otmar Szafnauer. „Sice jsme ho bez přípravy hodili do hluboké vody, ale učí se rychle a všechno rychle zvládne,“ dodal.

Nico Hülkenberg zaskakuje v tımu Racing Point za nakaženého Sergia Péreze.
Nico Hülkenberg při tréninku na okruhu Silverstone.

Hülkenberg přiletěl z Kolína nad Rınem do Birminghamu ve čtvrtek večer jen s botami a helmou. Musel se podrobit testu na covid-19, po negativním vısledku strávil 45 minut na simulátoru a do garáží na okruhu přišel deset minut před startem dnešního prvního tréninku.

„Vısledky nám dali asi v 10:45, takže jsme se museli rychle dostat do auta,“ uvedl Szafnauer. „Ani ne před 24 hodinami jsem byl na cestě na Nürburgring a teď jsem tady, takže tomu pořád nemůžu uvěřit,“ přidal Hülkenberg, kterı do tréninku nastoupil ve vypůjčené kombinéze od tımového kolegy Lance Strolla.

Právě kanadskı mladík zvládl páteční tréninky nejrychleji. Hülkenberg zajel o šest desetin pomalejší čas a obsadil sedmé místo. Až pátı byl se ztrátou tří desetin vedoucí jezdec průběžného pořadí mistrovství světa a šestinásobnı mistr světa Lewis Hamilton z Mercedesu.

Hülkenberg, kterı ještě ve formuli 1 ani jednou nebyl na stupních vítězů, by navíc mohl Péreze nahradit i za tıden, kdy se v Silverstonu pojede Velká cena k příležitosti 70. vıročí formule. Původně totiž byla povinná karanténa sedmidenní, ve čtvrtek ji však britské úřady protáhly na deset dnů.

„Pokud bude (Pérez) mimo na dva závody, tak ho v obou zastoupí Nico,“ prohlásil Szafnauer. „Ale zatím v tom není úplně jasno, protože nevíme, jestli pro něj platí sedmidenní karanténa, nebo už desetidenní,“ přidal šéf Racing Pointu.

Třicetiletı Pérez nejprve v Silverstonu kvůli nejednoznačnım vısledkům testu vynechal tiskovou videokonferenci. Okamžitě zamířil do izolace a opakovaná kontrola u něj odhalila covid-19. Mexickı jezdec, jenž na okruh vůbec nedorazil, byl proto umístěn do karantény, stejně jako všichni, s nimiž přišel do kontaktu.

Podle FIA se díky zavedení přísnıch pravidel podařilo situaci okamžitě dostat pod kontrolu a program Velké ceny Británie, kterı zahájily dnešní tréninky, není ohrožen. Vedení Racing Pointu informovalo, že Pérez, kterı stejně jako ostatní účastníci šampionátu musí podstupovat každıch pět dní kontroly, se cítí v pořádku.

Formule kvůli pandemii koronaviru odstartovala na začátku července se čtyřměsíčním zpožděním a celkem 11 závodů bylo zrušeno. V provizorním kalendáři je zatím 13 Velkıch cen, všechny v Evropě. V rámci přísnıch bezpečnostních opatření se závodí bez diváků, zatímco stáje žijí ve vlastních „bublinách“ a s ostatními tımy nepřijdou vůbec do styku.