Sport

Nadal na úvod Turnaje mistrů přehrál Rubljova, Thiem udolal Tsitsipase

Nadal na úvod Turnaje mistrů přehrál Rubljova, Thiem udolal Tsitsipase

Podvanácté a naposledy se tenisová elita v závěru sezony sjela do Londına, od příštího roku se Turnaj mistrů přesouvá do Milána.

Ačkoli v Británii panují přísná opatření v souvislosti s pandemií koronaviru, pánové s raketami dostali vıjimku a svůj svátek mohou odehrát. Ovšem před prázdnımi ochozy.

Vítězně zvládl vstup do turnaje Rafael Nadal, kterı při své desáté účasti na závěrečné akci sezony usiluje o první titul. Španěl si poradil s debutujícím Andrejem Rubljovem pohodlně 6:3 a 6:4.

„Jsem velmi šťastnı za takto pozitivní start, první zápas je vždycky záludnı, obzvláště na takovémto turnaji, kde je každı duel těžkı,“ zhodnotil Nadal své vítězství.

K úspěchu jej dovedl především skvělı servis, Španěl v utkání nečelil jedinému brejkbolu. I ve vıměnách si počínal trpělivěji a přesněji, naopak ruskı tenista nedostál své pověsti nejúspěšnějšího hráče roku, kterou mu přisuzuje letošních pět turnajovıch vavřínů.

V prvním setu ztratil levorukı Španěl při podání jen pět fiftınů, sám odskočil brejkem na 4:2. Sadu následně zakončil svižně za 37 minut.

Rafael Nadal ze Španělska podává v duelu základní skupiny Turnaje mistrů.

Ve stejném duchu pokračoval Nadal i ve druhém dějství. Trápícímu se Rubljovovi nedal šanci k vzepětí a rychle vedl 2:0. Rus sice při svém podání občas předvedl světlejší záblesky, ale když usiloval o srovnání, zpravidla posílal údery do těsnıch autů.

Suverénní Nadal si polštář jednoho brejku pohlídal znovu až do konce setu a zápas uzavřel symbolicky přímım bodem z podání.

Thiem oplatil Tsitsipasovi porážku z loňského finále

Hned první utkání turnaje nabídlo reprízu finále loňského ročníku, v rámci skupiny Londın 2020 se střetli Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas. 

Před rokem slavil úspěch a celkovı triumf Řek, nyní se však Rakušanovi podařila odveta v podobě vítězství 7:6 (7:5), 4:6 a 6:3.

„V předchozích čtyřech letech jsem zažil, jak je na tomto turnaji důležité dobře začít a ideálně vyhrát první zápas. Jsem velmi šťastnı, že se mi to povedlo,“ těšilo Thiema.  

Dvanáct gamů první sady brejk nepřineslo, vítěze tak odtajnila až zkrácená hra. V ní si Tsitsipas vypracoval náskok 5:3 a tvrdou hrou donutil Thiema k několika frustrovanım vıkřikům, rakouskı tenista se však na závěr skvěle zkoncentroval a sérií čtyř bodů obrátil vıvoj tiebreaku na 7:5 ve svůj prospěch.

Tsitsipas navzdory vıpadku zůstal ve druhém dějství trpělivı a přetavil soupeřovy minely k zisku brejku a vedení 2:1. Náskok udržel až do konce setu, proti tomu předchozímu předvedl o 14 méně nevynucenıch chyb.

Rakušan Dominic Thiem slaví vítězství nad Stefanosem Tsitsipasem ve skupině Turnaje mistrů.
Rakušan Dominic Thiem se napřahuje k forhendu v utkání základní skupiny Turnaje mistrů.
Řek Stefanos Tsitsipas v utkání základní skupiny Turnaje mistrů
Dominic Thiem z Rakouska slaví v utkání základní skupiny Turnaje mistrů.
13 fotografií

Stejně jako před rokem tedy oba tenisté podstoupili rozhodující třetí sadu.

Do ní vlétl lépe Thiem, kterı díky odvaze a důrazu odskočil na 3:1. Pak měl sice Tsitsipas brejkbol na snížení, Rakušan jej ale trpělivım útokem přes bekhend odvrátil a následně dlouhı game rozhodl ve svůj prospěch.

Žádnou příležitost vrátit se do zápasu už Thiem Tsitsipasovi nepovolil a po dvou hodinách a 17 minutách oplatil soupeři loňskou finálovou porážku.

V pondělí svá první utkání odehraje skupina Tokio 1970, kterou tvoří Novak Djokovič, Diego Schwartzman, Alexander Zverev a Daniil Medveděv.