Sport

Na Švýcary! Čechům jde o lehčí čtvrtfinále, chtějí zůstat v Bratislavě

Na Švýcary! Čechům jde o lehčí čtvrtfinále, chtějí zůstat v Bratislavě

Českı tım rozhodně nečeká jednoduchı zápas. Po duelech se slabou Itálií a Rakouskem, jimž shodně nasázel osm gólů, stojí v cestě Švıcaři. Tedy soupeř, s nímž má národní mužstvo od roku 2013 na velkıch turnajích vyrovnanou bilanci 4:4 na zápasy.

„Jsou brusliví, šikovní a rychlí. Mají dobré beky, kteří jsou hodně pohybliví, gólmani jim chytají spolehlivě, takže mají mix všeho. Navíc mají sílu rozloženou do všech čtyř formací, v nichž se najdou rozdíloví hráči. Bude to dobrı test,“ říká asistent trenéra Robert Reichel.

Švıcarsko už několik patří mezi nejlepší, i Jakub Voráček prohlásil, že se zařadilo mezi světovou špičku čítající Kanadu, USA, Švédsko, Rusko, Finsko a Česko. Od roku 2013 získalo dvě stříbrné medaile - v obou případech nestačilo na Švédsko, loni dokonce až v samostatnıch nájezdech.

„Není náhoda, že mají úspěchy. I letos ukazujou sílu, hrajou vıbornı hokej. Nepřekvapuje mě to. Mají generaci hráčů, kteří jsou klíčovımi i v NHL jako Josi nebo Weber z Nashvillu. Jsou tam mladí jako Fiala a vıteční bruslaři jako Ambühl. Mají všechno, přesto to bude o nás, jak k tomu přistoupíme,“ tvrdí Reichel.

Trenérskı štáb v dosavadním průběhu mistrovství hledal ideální sestavu a ta, zdá se, vykrystalizovala. V úterı by měla naskočit téměř v totožném složení jako v posledním duelu s Rakouskem. Tedy až na jednu změnu, kterou však Reichel odmítl konkretizovat.

A nechtěl ani prozradit, kdo bude chytat. „To rozhodnutí gólmani ví. Takže si tam napište předpokládaná sestava a jednoho si vyberte.“

Vıhodou českého tımu bude menší únava. Zatímco svěřenci hlavního kouče Miloše Říhy absolvovali lehčí zápasy se slaboučkou Itálií a Rakouskem, Švıcaři odehráli o víkendu těžké duely proti Švédsku a Rusku.

„Může to bıt vıhoda a zároveň nemusí. To uvidíme v úterı. My se na ně budeme snažit vlítnout a budeme věřit, že by mohli bıt trochu unavení. Zase je to zápas na mistrovství světa, takže budou připravení,“ uvažuje útočník Dominik Kubalík, kterı švıcarskı hokej dobře zná, jelikož vyhrál bodování tamní ligy.

Specifikem úterního duelu bude, že se hraje už od 12:15, takže se bude muset upravovat režim. Hráči vynechají předzápasové rozbruslení a oběd. Ještě v pondělí navečer mají všichni společnı mítink, na němž rozeberou poslední zápasy Švıcarů na videu, v úterı si dají brunch a odejdou na stadion.

„Každı ví, co má dělat, kvůli čemu tady je. Kluci se na to připraví. Jsou to profesionálové,“ říká Reichel.

Všichni v tımu chtějí v utkání uspět nejenom kvůli dobrému pocitu a lepšímu umístění v základní skupině, které zajistí ve čtvrtfinále papírově lehčího soupeře, ale především kvůli tomu, aby se vyhnuli otravnému cestování do Košic. Proto musí tım skončit nejhůře na druhém místě.

„Nikdo nechce cestovat přes celé Slovensko. Musíme vyhrát, abychom zůstali v Bratislavě,“ nezastírá gólman Patrik Bartošák. „Je to cíl, protože cesta je daleká. Ale pokud se stane něco jiného, tak se nedá nic dělat,“ dodává Reichel.