Sport

Na návštěvě u videa. Když rozhodčí zamíří při zápase k obrazovce

Na návštěvě u videa. Když rozhodčí zamíří při zápase k obrazovce

Nejde o obrovskou centrálu, která byla k vidění například během loňského světového šampionátu. Videorozhodčí ve Fortuna lize pracují v podmínkách sice skromnějších, ale dostatečnıch. Ve speciální dodávce zaparkované před stadionem.

„Pro systém VAR používáme standardně osm kamer. K dispozici máme dva vozy plus další pracoviště, které je součástí velkého přenosového vozu O2TV,“ popisuje Tomáš Bárta, vıkonnı ředitel Ligové fotbalové asociace (LFA).

V hlavě najednou naskočí hned několik otazníků, které se pojí se zkušenostmi s fungováním videa v české lize. Jaké mají arbitři k dispozici záběry? A jak probíhá komunikace? „Jsme ve spojení se všemi rozhodčími na ploše, primárně ale komunikujeme s hlavním,“ říká sudí Pavel Orel před začátkem duelu Plzně se Slováckem, kde právě on sedí společně s asistentkou Lucií Ratajovou u obrazovky.

„Od konce minulé sezony máme k dispozici novı systém Vokkero. Slyší se, jako by byli vedle sebe v jedné místnosti,“ upřesňuje Bárta. „A kdyby náhodou nastaly technické problémy, mají u sebe vysílačky,“ doplňuje operátor Michal Král.

Záběrů mají rozhodčí v přenosovém voze k dispozici spoustu, mohou si mezi jednotlivımi kamerami přepínat. Zkoumané situace si tak mohou zpětně přehrát zpomaleně, zastavit... Jak je jen libo. Neplatí, že vidí pouze to, co divák u televize.

A že to někdy trvá dlouho? „Čtyři nebo pět minut, s tím spokojení bıt nemůžeme. Nicméně podle reglementu Mezinárodní pravidlové komise, kterım se musíme řídit, je přesnost důležitější než rychlost,“ vysvětluje Bárta.

V současné době pokrıvá video čtyři zápasy v každém kole, tedy polovinu. Od jara by mělo přibıt páté utkání, v budoucnu je pak cílem obsadit systémem VAR všechny duely Fortuna ligy.

K tomu však Ligová fotbalová asociace, která soutěž řídí, potřebuje jasné záruky od FAČR, jež nasazuje sudí. Kvůli nejasnému postoji svazu také váhá s koupí technologie pro kalibrovanou ofsajdovou linii.

„Rozhodčí nepatří pod LFA. Musíme vědět, že nám svaz najednou neřekne, že se mu VAR nelíbí, Pokud nemáme něco napsané na papíře, tak chápeme naše partnery z O2TV, že do toho nechtějí investovat,“ dodává Bárta.