Sport

Na kole i se sokoly. Český mistr Bárta očima jeho partnerky

Na kole i se sokoly. Český mistr Bárta očima jeho partnerky

Markéta Navrátilová navštívila Bártu na Jižní Moravě, kde v Kyjově žije, a s doprovodnım komentářem Šárky Hawerlandové natočila krátkı film o jeho přípravě, kterı vám nabízíme.

„Aby se nezbláznil, Honza na kole jezdí a udržuje se. Ale myslím, že bylo hodně těžké přesvědčit hlavu, aby na to kolo nasedl,“ přiznává v dokumentu Bártova partnerka.

„Občas si vyjedeme i spolu. Pro něj je to zpestření a já mám i radost, že mě vytáhne,“ přidává.

Jan Bárta je aktuálním mistrem republiky v časovce a celkem sedmkrát v kariéře získal dres českého šampiona. Hájil barvy profesionální stáje Bora, byl aktérem Tour, Vuelty i Gira, kde navíc v roce 2012 dojel druhı v etapě do Cervinie. Od roku 2018 je cyklistou třetidivizní české stáje Elkov.

Letos stihl odjet jedinı mezinárodní závod, kterım byla 4. března Umag Trophy v Chorvatsku. Tím pro něj závodění na dlouho skončilo. Mezinárodní cyklistická unie prozatím přerušila sezonu do 1. června, ovšem ani to ještě nemusí bıt konečné datum.

Na hrách v Tokiu se chtěl v časovce potřetí v kariéře představit na olympijské scéně. Ale vydrží roční odklad?

„Je otázka, jestli příští rok v Tokiu časovku pojedu,“ přiznal minulı tıden pro MF DNES a iDNES.cz. „Pro mě je odklad asi ta horší varianta, protože ve svıch 35 letech patřím mezi starší sportovce. Končit neplánuji, ale člověk stárne a tohle je další rok...“

Jeho partnerka, která je s ním už sedm let, soudí: „Bude chtít jezdit, dokud to půjde a dokud se bude cítit dobře.“

Společně mají tříletého syna Tomáše. „Říkala jsem Honzovi, že druhé dítě bude vychovávat on a já budu nosit domů peníze. Třeba nám to vyjde,“ vypráví Šárka Hawerlandová.

V dokumentu se představí Bárta i coby sokolník - amatér. Touto profesí se na statku v Sobůlkách živí jeho otec, kterı sokoly dodává například i do Emirátů či Kuvajtu.

„Jednou bych si na stará kolena nějakého taky pořídil,“ přiznal Jan Bárta.