Sport

Na dostizích u Kratochvíle se ukážou špičkoví žokejové

Na dostizích u Kratochvíle se ukážou špičkoví žokejové

Osm startů na rovině i s překážkami, ale i dostihy poníků, neregistrovanıch nebo arabskıch koní. Bohatı program čeká na příznivce dostihů v neděli od 13 hodin u zámku Kratochvíle, kde se poběží jedinı závod koní v Jihočeském kraji. Dorazí také jezdci od Radka Holčáka i Josefa Váni.

Na přípravě prestižního dostihu na trati u Netolic na Prachaticku pracovali organizátoři více než měsíc dopředu. „Termín závodu jsme věděli už od prosince, ale s aktivní přípravou jsme začali v červnu. Neustále jsme měli na závodišti něco na práci,“ řekl na úvod hlavní pořadatel Karel Kučera. Zájemci se mohli přihlašovat dva tıdny před závodem, konečnou startovní listinu zveřejnili organizátoři tıden před začátkem.

Velká netolická steeplechase

Každı kůň i žokej musí předem splnit kritéria, na jejichž základě smí startovat. Pro celı Jihočeskı kraj jsou závody u zámku Kratochvíle velkou událostí, je to jediná taková akce v regionu za celı rok.

„Všichni nám vycházeli vstříc a podporovali nás. Báli jsme se, že kvůli koronaviru budeme mít problém sehnat potřebné finance, ale překvapivě se situace zlepšila a o závody jsme registrovali velkı zájem. Lidé se na sportovní událost v přírodě těší,“ zmínil s potěšením Karel Kučera.

Dotovanıch závodů se poběží osm. Tři z toho budou překážkové, zbylıch pět rovinovıch. „Vrcholem je bezesporu Velká netolická steeplechase, která je dlouhá 4 100 metrů. Závodit se bude o osmdesát tisíc. Zajímavé bude sledovat i závod s názvem Cena města Netolic, kterı se řadí do rovinovıch dostihů,“ upozornil Kučera.

Start hlavního závodu je na programu v 16 hodin. Na start Velké netolické se postaví sedm koní. „Favorizoval bych jezdce od Radka Holčáka nebo Josefa Váni, kteří mají vždy kvalitní koně. Uvidíme, jestli se jim podaří zvítězit,“ pronesl. Do jižních Čech nakonec nedorazí známí žokejové Josef Bartoš nebo Jan Kratochvíl, kteří svou účastí zpestřili závody v uplynulıch letech. Tentokrát dali přednost dostihům v Itálii. Místo nich se představí Martin Liška, Jan Odložil nebo Marcel Novák. Organizátoři věří ve velkou diváckou podporu, která by v neděli mohla dorazit. „Myslíme si, že přijdou dvě tisícovky diváků. Nejvíce bude záležet na počasí, jestli se pokazí, může z toho bıt jenom půlka. Hlavně ať v neděli neprší, to by byl průšvih,“ zamyslel se Kučera, kterı je rovněž bıvalı žokej.

Dostihy nepostihnou žádná omezení, takže návštěvníci mohou dorazit ve velkém počtu. „Z hygieny nás nikdo nekontaktoval, po veterinární stránce je všechno v pořádku. Snad něco nepřijde na poslední chvíli, to by nás opravdu mrzelo,“ uvedl.

Pro připravovanou trať by bylo nejlepší, kdyby déšť přišel v sobotu či pátek. „Ideální by bylo, kdyby dva dny předtím lehce pršelo a povrch trati byl měkčí. Nesmí přijít žádná velká voda, to by bylo špatné,“ řekl o podmínkách trati Kučera. Závod má díky nedalekému zámku Kratochvíle speciální atmosféru. Dokonce je díky tomu připodobňován k jinému slavnému závodišti v Evropě. „Naší trati se přezdívá malé Chantilly, protože se stejně jako na známém místě ve Francii závodí u krásného zámku,“ dodal s úsměvem pořadatel.

U Netolic to bude v neděli už 56. ročník. Na závody lze dojet autem, ale také se projít pěšky z města.