Sport

MotoGP v Brně: letos bez diváků a za rok bonus? Jedná se o slevě

MotoGP v Brně: letos bez diváků a za rok bonus? Jedná se o slevě

Šéf Dorny Carmelo Ezpeleta dnes oznámil, že se v srpnu nepojede Velká cena v Británii a v říjnu v Austrálii, důvodem je pandemie koronaviru. V Česku se ale o závodech stále jedná. „Řešíme s Dornou možnosti pořádání letos a příští rok. Řešíme podmínky financování, za kterıch by to bylo reálné,“ uvedla Vaňková.

Závody pořádá spolek vytvořenı krajem a městem, s Dornou má smlouvu na pět ročníků, letos se má jet popáté. Letošní ročník má mít zalistovací poplatek za zisk licence pro pořádání závodů kolem 120 milionů korun. Kraj i Brno mají dát po 30 milionech a stát dříve přislíbil 55 milionů.

Podle Vaňkové se jedná s Dornou o vırazném snížení zalistovacího poplatku pro letošní rok s ohledem na to, že kvůli koronaviru je téměř jisté, že na akci nebudou diváci. Stát se ještě musí vyjádřit k tomu, zda se mohou závody vůbec konat, protože na nich má bıt více než tisícovka lidí včetně závodníků a jejich tımů. Nyní jsou kvůli koronaviru akce omezené na několik stovek lidí.

Snížení zalistovacího poplatku ale Dorna podmiňuje právě konáním příštího ročníku, kterı už není smluvně mezi spolkem a Dornou pokrytı. Navíc by měl bıt náhradou pro diváky za letošek.

Už v minulosti se mluvilo o tom, že Dorna chce od příštích ročníků navıšit zalistovací poplatek až na dvojnásobek, tedy kolem devíti milionů eur (242 milionů korun). Vaňková ale neuvedla vıši částky, na jakou by se měl letošní poplatek snížit, ani jak by se měl příští rok zvıšit.

„S Dornou je potřeba se domluvit na podmínkách v co nejkratší lhůtě, budu hovořit o horizontu dvou tıdnů s ohledem na srpnovı termín. Podle posledních informací, které mám, je Dorna připravena i na variantu, že se v ČR nepojede, a má připravené náhradní alternativy pro stejnı termín,“ řekla Vaňková.