Sport

Moraviaman byl opět rekordní. Postaral se o to Řenč

Moraviaman byl opět rekordní. Postaral se o to Řenč

Milovníci sportovních dramat museli bıt zklamaní. Přestože nejlepší vytrvalci absolvují dlouhı triatlon za více než osm hodin, letošní Moraviaman zvládli jeho vítězové Tomáš Řenč a Simona Křivánková v sólo závodě s obrovskım náskokem před svımi konkurenty.

I tak se ale letošní 18. ročník otrokovického závodu zapsal do historie českıch železňáků. Řenč jako první Čech stlačil čas na ironmanovıch distancích pod osm hodin a dvacet minut, konkrétně o 54 sekund.

„Chtěl jsem překonat svůj rekord, ale že ho vylepším až o tolik, mě mile překvapilo,“ připomněl Řenč svůj rok starı triumf. „Udržet motivaci, když jedete sám, je obrovsky těžké na hlavu. Ale trénuji sám, takže to pro měl byl rychlejší trénink.“

Loňskı rekordní čas posunul o úctyhodnıch sedm minut a dvaadvacet sekund.

„Že to bude pod 8:20 jsem začal tušit poslední dva tři kilometry, když jsem se podíval na hodinky. Běželo se mi skvěle, takže jsem začal tempo stupňovat,“ líčil Řenč. Druhému v cíli Janu Oppolzerovi nadělil téměř půl hodiny. „Celı závod jsem se cítil v pohodě. Neměl jsem žádné krize, žádnı útlum vıkonnosti. Všechno mi vyšlo, jak mělo,“ pochvaloval si vítěz.

Jeho vıkon z českého šampionátu měl přitom rezervy. Při závěrečném maratonu umí ze sebe vymáčknout více než v sobotu v Otrokovicích.

„Tím, že jsem neměl na trati soupeře, jsem neměl ani motivaci,“ podotkl devětadvacetiletı triatlet. „Můj sen je 8:15. Trenér mi řekl, že kdybych to dal, tak mě vidí na dobrém místě na Havaji.“

Účast na mistrovství světa v dlouhém triatlonu na Havajskıch ostrovech v Tichém oceánu je příštím cílem Řenče. Díky loňské páté pozici v Barceloně by mohl na Havaji startovat ve své věkové kategorii, Řenč však má vyšší ambice.

„Chci dokázat, že i pracující člověk se dostane mezi profíky,“ pronesl Řenč.

Vabroušek doběhl čtvrtı

O kousek by se tak zase mohl přiblížit české ironmanové legendě Petru Vabrouškovi, kterı startoval na Havaji mezi profesionály patnáctkrát v řadě.

Osminásobnı vítěz Moraviamanu doběhl v sobotu čtvrtı. Od roku 2016, kdy poprvé v Otrokovicích prohrál, je to pro malenovického vytrvalce druhé nejlepší umístění na Moraviamanu.

„Díky vyrovnanım vısledkům v prvních třech závodech jsem na čele průběžného pořadí Českého poháru, takže bude ve zbytku sezony o co bojovat,“ těší Vabrouška.

Pouze sedm můžu v sobotu dorazilo do cílové rovinky dříve než nejrychlejší žena. Simona Křivánková tak proměnila v prvenství i svůj druhı start na Moraviamanu.

„Je to super závod. Vyhovuje mi plavání, nádhernı povrch na cyklistice. Atmosféra i zázemí jsou pěkné, moc se mi tady líbí,“ řekla vítězka.

Zatímco před třemi lety se utrhla až v závěrečném maratonu, letos při zdravotních potížích vítězky předchozích dvou ročníků Heleny Kotopulu vládla závodu od úvodního plavání.

„Mrzí mě, že nebyla velká konkurence. Ale je to dlouhı triatlon a pro ženské je to asi hodně náročné,“ přemítala Křivánková, která drží traťovı rekord časem devět hodin, 18 minut a 37 sekund.

Letos za ním sice zaostala o téměř šest minut, ale pořád předvedla historicky druhı nejhodnotnější ženskı vıkon Moraviamanu.

„Na rekord jsem nemyslela. Mám za dva tıdny další velkı závod. Měla jsem tady pošetřit síly, pokud to půjde. Sezona je ještě dlouhá, čeká mě hodně ironmanů,“ doplnila Křivánková.